Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska
Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
PAP/Radek Pietruszka

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz inni politycy PiS uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Odbyła się msza św., złożono też kwiaty przed pomnikami ofiar tragedii.

W wieczornej mszy, odprawionej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uczestniczyli - oprócz lidera PiS, premiera i ministrów - także szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - również m.in. przewodniczący podkomisji smoleńskiej, były minister obrony Antoni Macierewicz, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Wraz z nimi modlili się m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich Armii Krajowej, górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła, członkowie pocztów sztandarowych m.in. Policji, SOP i Lasów Państwowych oraz liczni wierni.

 

Po mszy grupa kilkudziesięciu osób przeszła przed Pałac Prezydencki. Wśród nich nie było polityków.

 

Wcześniej, w niedzielę rano politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, uczestniczyli we mszy św. odprawionej w warszawskim kościele seminaryjnym w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie delegacja Prawa i Sprawiedliwości złożyła kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego.

 

Kwiaty od prezydenta Dudy

 

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożono kwiaty w kaplicy Pałacu Prezydenckiego pod tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

 

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia ub. roku odbył się 96., ostatni z organizowanych w smoleńskie miesięcznice marsz z warszawskiej archikatedry przed Pałac Prezydencki. Prezes PiS, brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówił wówczas, że odbyło się 96 marszów - tyle, ile było ofiar katastrofy smoleńskiej - i zapowiedział, że choć miesięcznice będą obchodzone, to marsz pamięci będzie się odbywał tylko raz w roku.

 

Wcześniej, po wieczornej mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela uczestnicy comiesięcznych obchodów przechodzili wieczorem w kierunku Pałacu Prezydenckiego zamkniętą dla ruchu, ogrodzoną barierami i zabezpieczaną przez policję ulicą.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu wiozącego delegację na uroczystości katyńskie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

ked/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie