"Naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną" - ostrzega rosyjska Rada Federacji

Świat
"Naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną" - ostrzega rosyjska Rada Federacji
Reuters

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, przyjęła w środę oświadczenie, w którym ostrzegła, że naruszenie procedur przepływu okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską grozi wybuchem konfliktu z Rosją, w który może zostać wciągnięte także NATO.

"Przepływ okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską nie jest kwestią proporcji sił czy obecności NATO w regionie czarnomorskim, a wyłącznie problemem przestrzegania przez stronę ukraińską ustalonych procedur, które są jej dobrze znane" - napisano w oświadczeniu.

 

Rada Federacji ostrzegła, że "próby Ukrainy, by działać z obejściem tych procedur niosą za sobą ryzyko konfliktu militarnego pomiędzy Ukrainą a Federacją Rosyjską, w który może zostać wciągnięte również NATO".

 

Oświadczenie Rada Federacji przyjęła w związku z 70. rocznicą powołania NATO. Rosyjscy parlamentarzyści oznajmili, że NATO wzmacnia obecność w regionie Morza Czarnego. Powtórzyli ocenę władz Rosji, że w trakcie incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie zeszłego roku okręty ukraińskie przekroczyły niezgodnie z prawem granicę Rosji.

 

W minionym tygodniu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zapowiedziała, że NATO zamierza podjąć kroki w celu zagwarantowania przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską.

 

Jednostki ostrzelano, zatrzymano 24 marynarzy

 

Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska.

 

Rosyjskie centrum obrony praw człowieka Stowarzyszenia Memoriał uznało aresztowanych ukraińskich marynarzy za więźniów politycznych. Memoriał poinformował we wtorek, że popiera opinię specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego o tym, że listopadowy incydent jest międzynarodowym konfliktem militarnym. Tak więc, zatrzymani marynarze są jeńcami wojennymi - ocenił Memoriał. Taką samą opinię o marynarzach jako jeńcach wojennych wyrażają władze Ukrainy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie