"Rosja prowadzi z Zachodem wojnę". Profesor Timothy Snyder w Polsat News

Polska

Biorąc pod uwagę działania Kremla można stwierdzić, że Rosja prowadzi z Zachodem wojnę, choć nie konwencjonalną - stwierdził profesor Timothy Snyder w programie "Dzień na Świecie". - Chodzi o zmianę woli przeciwnika, żeby przeciwnik zrobił to, co się chce - wyjaśnił wybitny amerykański historyk.

- Definicja wojny tutaj jest bardzo ważna, jeżeli czytamy poważnie klasykę, czyli Clausewitza (Carl von Clausewitz pruski teoretyk wojny, generał i pisarz - red.), zrozumiemy, że w wojnie nie chodzi o tradycyjną walkę, chodzi o zmianę woli przeciwnika, żeby przeciwnik zrobił to, co się chce - wyjaśniał prof. Timothy Snyder w rozmowie z Janem Mikrutą.


Dodał, że "w wypadku wyboru Trumpa, w wypadku brexitu, są takie dziwne sytuacje, że Zachód robi to, co Rosja chce". - Wydaje mi się, że to jest wojna i nowe metody psychologiczne tzw. hybrydowe, internetowe, które trzeba potraktować bardzo poważnie - podkreślił historyk.

 

Profesor Timothy Snyder specjalizuje się w historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Uniwersytetem Harvarda. Włada biegle językiem polskim.

grz/ Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze