Litwa chce zakazu wjazdu dla Davida Irvinga, bo "negowanie Holocaustu" jest tam przestępstwem

Świat
Litwa chce zakazu wjazdu dla Davida Irvinga, bo "negowanie Holocaustu" jest tam przestępstwem
Wikimedia Commons/Allan Warren/CC BY SA 4.0

David Irving, brytyjski pisarz i historyk nazywany "ikoną rewizjonistów Holocaustu", organizuje we wrześniu wycieczkę po Polsce. Ma odwiedzić m.in. byłe nazistowskie obozy zagłady i kwaterę Hitlera. Wiele wskazuje na to, że grupa Irvinga wjedzie do Polski z Litwy. Szef MSZ Litwy chce dla Irvinga zakazu wjazdu do tego kraju, bo "negowanie Holocaustu i chwalenie Hitlera" jest tu przestępstwem.

Wycieczka organizowana przez Irvinga ma się rozpocząć się w Polsce 1 września i trwać dziewięć dni. W planach jest m.in. wizyta w bunkrze Wilczy Szaniec w Kętrzynie, wizyta w siedzibie Heinricha Himmlera Hochwald k. Pozedrza oraz wizyta w pozostałościach czterech nazistowskich obozów zagłady: Treblince, Sobiborze, Bełżcu i Majdanku.

 

Uczestnicy wycieczki mogą dokupić fakultatywny wyjazd do Rygi, stolicy Łotwy. 

 

W programie wycieczki nie ma informacji, że turyści wraz z Irvingiem mieliby odwiedzić Litwę, jednak najwygodniejsza droga lądowa z Łotwy do Polski prowadzi właśnie przez ten kraj. Z tego własnie powodu interweniował tamtejszy MSZ.

 

- Negowanie Holocaustu i chwalenie Adolfa Hitlera jest przestępstwem na Litwie. Ludzie, którzy głoszą takie idee, nie są u nas mile widziani - mówił agencji AFP szef litewskiego MSZ Linas Linkevicius. Dodał, że poprosi departament ds. migracji o wydanie oficjalnego zakaz wstępu na Litwę dla Irvinga.

 

Wcześniej szef polskiego MSZ informował, że Irving "prawdopodobnie nie będzie mógł wjechać na teren Polski w związku z tym, że prezentowane przez niego opinie są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa".

jm/dro/ Times of Israel, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie