Negacjonista Holocaustu organizuje wycieczkę po Majdanku i Treblince. Interweniuje Izrael

Świat
Negacjonista Holocaustu organizuje wycieczkę po Majdanku i Treblince. Interweniuje Izrael
Wikimedia Commons/Allan Warren/CC BY SA 4.0

David Irving, brytyjski pisarz i historyk nazywany "ikoną rewizjonistów Holocaustu", organizuje dziewięciodniową wycieczkę, podczas której zabierze turystów m.in. do kwatery Hitlera Wilczy Szaniec oraz byłych obozów zagłady, m.in. w Treblince i Majdanku. Minister Izraela ds. żydowskiej diaspory Naftali Bennet napisał do ambasadora RP Marka Magierowskiego, żeby Polska odmówiła Irvingowi wjazdu.

Irving zasłynął twierdząc w swoich pracach, że Adolf Hitler nie wiedział o Holocauście, a jeśli wiedział, to miał być mu przeciwny. Pisał też, że Żydów w Auschwitz-Birkenau nie zabijano w komorach gazowych. W 2006 roku został aresztowany w Austrii i skazany pod zarzutem "gloryfikowania niemieckiej partii nazistowskiej i utożsamiania się z nią" w przemówieniu, które wygłosił w tym kraju w 1989 roku. W więzieniu spędził 10 miesięcy.

 

Apologeta Hitlera

 

Wielu historyków uważa Irvinga wręcz za apologetę Hitlera. 

 

Autor kilkudziesięciu książek o III Rzeszy od lat przekonuje, że zgłasza się do niego wiele osób, które mają wyrażać chęc zwiedzania  z nim opisanych przez niego miejsc, w tym hitlerowskich obozów, m.in. Auschwitz oraz bunkra koło Kętrzyna. Jak twierdzi chodzi o to, ludzie pojechać tam, gdzie wydarzyła się historia i sami wyrobili sobie opinię.

 

Teraz ten najbardziej znany "kłamca oświęcimski" na swojej stronie reklamuje wyjazd wraz z nim do "centrum dowodzenia Hitlera i innych historycznych miejsc związanych z SS".

 

Dziewięciodniowa wycieczka kosztuje 3650 dolarów, aby się na nią zapisać trzeba wpłacić 600 dolarów zaliczki. Zaczyna się 1 września (a więc w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej) w Warszawie. W planach jest m.in. wizyta w bunkrze Wilczy Szaniec w Kętrzynie, wizyta w siedzibie Heinricha Himmlera Hochwald k. Pozedrza oraz wizyta w pozostałościach czterech obozów zagłady: Treblinki, Sobiboru, Bełżca, Majdanka, nazywanych w ofercie "miejscami związanymi z złowieszczą akcją Reinhardt" (zaplanowaną przez nazistów zagładą Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa - red.).

 

Irving oferuje również poszerzenie wycieczki o dodatkowe cztery dni, kiedy można zwiedzić Rygę.

 

"Okazja do promowania kłamstw"

 

W sprawie tego ogłoszenia oficjalny list do ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego napisał minister ds. żydowskiej diaspory Naftali Bennett (jest on również ministrem edukacji).

 

"Biorąc pod uwagę historię odrażających wypowiedzi i oczywistych kłamstw na temat Zagłady, to dość oczywiste że chce wykorzystać tą okazję do dalszego promowania kłamstw i jadowitej narracji" - oświadczył izraelski minister.

 

"Robiąc to bezsprzecznie głęboko obrazi pamięć ofiar Holocaustu i wszystkich Żydów, podnieci też ogień antysemityzmu, który widzimy na całym świecie" - dodał Bennett. W liście poprosił, aby Polska zabroniła Irvingowi i jego grupie wjazdu do Polski i wstepu do byłych obozów zagłady.

 

jm/dro/ Jerusalem Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie