Kolegium SN wystąpiło do rzecznika dyscyplinarnego ws. dwojga sędziów

Polska
Kolegium SN wystąpiło do rzecznika dyscyplinarnego ws. dwojga sędziów
Polsat News

Kolegium Sądu Najwyższego wystąpiło do rzecznika dyscyplinarnego SN z żądaniem podjęcia czynności wyjaśniających wobec dwojga sędziów SN: Małgorzaty Manowskiej z Izby Cywilnej i Aleksandra Stępkowskiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej - poinformował w środę zespół prasowy SN.

Jak przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN uchwały w sprawie wystąpienia do rzecznika dyscyplinarnego SN w sprawach obojga sędziów zapadły we wtorek.

 

- Pierwsza z uchwał dotyczy podejrzenia popełnienia przez sędzię Manowską przewinienia służbowego, polegającego na pełnieniu funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, pomimo sprzeciwu wyrażonego przez I prezes Sądu Najwyższego - zaznaczył Michałowski.

 

Sprzeciw w przypadku zajęcia "utrudniającego obowiązki"

 

Zgodnie z ustawą o SN I prezes SN pisemnie informuje sędziego o sprzeciwie, jeżeli "uzna, że podjęcie albo kontynuowanie zatrudnienia lub innego zajęcia będzie utrudniało pełnienie obowiązków, uchybiało godności urzędu sędziego SN lub podważało zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości".

 

Z kolei druga uchwała - jak dodał - dotyczy "czynności wyjaśniających w związku z podejrzeniem popełnienia przewinienia służbowego oraz uchybienia godności urzędu przez sędziego Stępkowskiego w związku z wydanym przez niego 8 marca br. postanowieniem co do istoty sprawy bez dysponowania aktami sprawy".

 

Sędzia Stępkowski został powołany na sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej w lutym br. W marcu br. I prezes SN Małgorzata Gersdorf zwróciła się już do rzecznika dyscyplinarnego SN z wnioskiem o rozważenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego m.in. sędziego Stępkowskiego. Wniosek prezes Gersdorf miał związek z wydarzeniami towarzyszącymi rozpoznawaniu w SN odwołania krakowskiego sędziego Waldemara Żurka od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej przeniesienia go do innego wydziału krakowskiego sądu.

 

30 dni na podjęcie pierwszej czynności

 

Na początku marca postanowienie w sprawie sędziego Żurka podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN w jednoosobowym składzie, w którym zasiadał właśnie sędzia Stępkowski, gdy jednocześnie w Izbie Cywilnej był procedowany wniosek Żurka o wyłączenie z tej sprawy sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

 

Zgodnie z ustawą o SN rzecznik dyscyplinarny tego sądu podejmuje czynności wyjaśniające na żądanie m.in. Kolegium SN "po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności niezbędnych do ustalenia znamion przewinienia, a także złożeniu wyjaśnień przez sędziego, chyba że złożenie tych wyjaśnień nie jest możliwe". "Czynności wyjaśniające powinny być przeprowadzone w terminie 30 dni od dnia podjęcia pierwszej czynności przez rzecznika dyscyplinarnego SN" - stanowi ustawa.

 

Według przepisów po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających rzecznik dyscyplinarny podejmuje decyzję o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego, bądź o odmowie wszczęcia takiego postępowania.

 

WIDEO: Rzecznik SN: jesteśmy zbulwersowani słowami prezydenta o "poniżaniu" sędziów. Niech ujawni przykłady

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie