Komisja Wychowania KEP o religii tylko na pierwszych i ostatnich lekcjach: "nie ma podstaw prawnych"

Polska
Komisja Wychowania KEP o religii tylko na pierwszych i ostatnich lekcjach: "nie ma podstaw prawnych"
Pixabay/kropekk_pl

Nie ma żadnych podstaw prawnych do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych - podkreślił sekretarz Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski ks. Marek Korgul w oświadczeniu przekazanym we wtorek przez biuro prasowe KRP.

"Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć. (...) ingerowanie w układanie planu zajęć w placówce przez władze samorządowe jest jawnym naruszeniem prawa" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Organizowanie zajęć z religii nie jest sprawą uznaniową"

 

Jak napisano, "w związku z pojawiającymi się coraz częściej próbami utrudniania organizowania zajęć z religii przez niektóre samorządy (organy prowadzące) Komisja Wychowania KEP informujemy, że: nauczanie religii w publicznych przedszkolach i szkołach odbywa się na podstawie obowiązujących przepisów prawa (Konstytucja RP, Konkordat, Ustawa Prawo oświatowe)". "Szczegółowe kwestie reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.). Należy podkreślić, że organizowanie zajęć z religii nie jest sprawą uznaniową" - podkreślił ks. Korgul.

 

Komisja Wychowania KEP zwróciła uwagę, że nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. "Nie ma żadnych podstaw prawnych do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć" - czytamy w wydanym oświadczeniu.

 

"Religia nie jest przedmiotem dodatkowym, ale jest to przedmiot do wyboru"

 

Autorzy oświadczenia podkreślają też, że organizacja zajęć z religii "jest wyłączną kompetencją dyrekcji placówek oświatowych, dlatego ingerowanie w układanie planu zajęć w placówce przez władze samorządowe jest jawnym naruszeniem prawa". "Dotyczy to m.in. narzucania dyrektorom, by zajęcia z religii planowali wyłącznie na pierwszych lub na ostatnich godzinach lekcyjnych. Obowiązujące prawo nie daje zatem w tym zakresie kompetencji organom samorządu terytorialnego" - zaznaczył ks. Korgul w wydanym oświadczeniu.

 

Dodał w nim jednocześnie, że podobnie jest "z nakazywaniem organizowania zajęć z religii w grupach międzyoddziałowych, mimo że w zajęciach religii uczestniczy wymagana prawem grupa uczniów nie mniejsza niż siedem osób".

 

Na zakończenie oświadczenia, ks. Korgul podkreślił, że "religia nie jest przedmiotem dodatkowym, ale jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie