Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, znoszący m.in. finansowanie religii z budżetu

Polska
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, znoszący m.in. finansowanie religii z budżetu
PAP/Bartłomiej Zborowski

Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa; zakłada on m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa - poinformowała w niedzielę liderka Inicjatywy Barbara Nowacka.

- Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości - uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować - podkreśliła na konferencji prasowej przed Sejmem Nowacka.

 

Wskazała, że Inicjatywa Polska proponuje "szeroką dyskusję" na temat rozdziału Kościoła od państwa.

 

- Szeroką dyskusję, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe - dodała.

 

Jej zdaniem, Kościół Rzymskokatolicki próbuje ingerować m.in. w życie polityczne.

 

- Nie może tak być - nie ma na to naszej zgody, by (Kościół) pisał ustawy i wpływał na polityków, jak mają procedować prawo - stwierdziła Nowacka.

 

Poinformowała, że Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa".

 

Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów, wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa, i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które "chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole" oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych.

 

Ponadto Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Ostaszewski dodał, że dzięki zniesieniu finansowania religii z budżetu, państwo zaoszczędzi ok. 1-2 mld zł, a na ubezpieczeniach duchownych - ok. 500 mln zł.

 

Likwidacja Funduszu Kościelnego

 

Nowacka przekonywała, że "jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, to nie ma powodu, żeby finansować jedną konkretną religię z budżetu państwa".

 

- Nie zobowiązują do tego żadne umowy, tylko to nasza decyzja - wskazała liderka Inicjatywy Polskiej.

 

Poinformowała, że do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jak dodała, jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to "ruszy projekt obywatelski".

 

Nowacka zaprosiła również wszystkie partie i organizacje do współpracy. Podkreśliła, że inicjatywę wspiera już m.in. Komitet Obrony Demokracji.

 

- Namawiam wszystkich do wspierania i popierania projektu. Kiedy projekt trafi do komisji sejmowej to wsparcie będzie niezwykle potrzebne - powiedziała.

 

Dopytywana, czy projekt ustawy uzyskał już poparcie partnerów Inicjatywy Polskiej z Koalicji Obywatelskiej, tj. Nowoczesnej i Platformy, Nowacka odpowiedziała: "Nowoczesna ma bardzo zbliżone poglądy w tej sprawie - jestem przekonana, że będzie po tej samej stronie. Z Platformą oczywiście - tak, jak ze wszystkimi partiami - będziemy rozmawiać".

 

Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej mówił, że przez ostatnie lata na Kościół przekazywane były "miliardy złotych". "Starczy" - oświadczył. Według niego, proponowany projekt ustawy jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania.

 

Magdalena Filiks z KOD dodała, że jej organizacja wspiera projekt Inicjatywy Polskiej, bo uważa go "za bardzo ważny".

 

- Rozpoczyna on w Polsce bardzo ważną dyskusję, której zabrakło. To jest problem, który nie był rozwiązany przez wiele lat - mówiła.

 

Neumann: będziemy dyskutować nad formą rozdziału kościoła od państwa

 

- To są kwestie do dyskusji, jak ma wyglądać ten rozdział kościoła od państwa, jak ma być finansowany kościół - powiedział szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. 

 

Pytany czy posłowie Platformy poparliby projekt, gdyby trafił on do Sejmu odpowiedział, że to zależy od dyskusji i efektu końcowego prac.

 

- My chcieliśmy likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym, tak jest np. w Niemczech - przypomniał polityk PO.

 

Lubnauer: będziemy współpracować z Inicjatywą Polską 

 

- Nowoczesna będzie współpracować z każdym w zakresie rozdzielenia Kościoła od państwa - zapowiedziała w niedzielę szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Przypomniała też, że kwestia niefinansowania lekcji religii od początku jest w programie Nowoczesnej.

 

- Cieszy mnie każdy nowy sojusznik jeśli chodzi o kwestię rozdziału Kościoła od państwa i na pewno w tej sprawie będziemy współpracować z Inicjatywą Polską i z Barbarą Nowacką. Obecnie jesteśmy jedynym klubem poselskim w Sejmie, który jest wyraźnie za rozdziałem Kościoła i państwa - dodała.

 

Liderka Nowoczesnej przypomniała też, że jest jednym z inicjatorów obywatelskiego projektu "Świecka Szkoła", który - jak podkreśliła - już od trzech lat jest w sejmowej zamrażarce.

 

- Kwestia niefinansowania lekcji religii w szkołach od początku jest w programie Nowoczesnej - przypomniała.

 

Dodała też, że Nowoczesna przygotowała kilka innych pomysłów w sprawie rozdziału Kościoła od państwa, m.in. wprowadzenia tzw. podatku kościelnego oraz ograniczenie klauzuli sumienia. Przypomniała też, że Nowoczesna opowiada się za likwidacją Funduszu Kościelnego.

 

Szew ludowców skrytykował polityczne zaangażowanie kościoła

 

- Uznajemy wolność światopoglądową, i też przy myśleniu o budowaniu wspólnego porozumienia różnych środowisk ta wolność sumienia jest zawsze podstawową - powiedział dziennikarzom w Tarnowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Jak podkreślił, PSL wyrasta z korzeni chrześcijańskich i te wartości są dla członków ugrupowania bardzo ważne, ale w sprawach światopoglądowych w partii od zawsze panuje wolność sumienia.

 

- My zawsze wiemy co mamy robić, ale zaangażowanie w ostatnich latach kościoła, niektórych księży, ich aktywność polityczna spowodowały, że to wahadło się odchyliło w drogą stronę - ocenił.

 

- Jest sporo księży, którzy na takie ostre traktowanie sobie zasłużyli działaniami w ostatnich latach (…). Mówię to z wielkim bólem, jako osoba wierząca w Kościele Katolickim, czująca się za niego, jako wierny, odpowiedzialna - takie bardzo mocne zaangażowanie się kościoła w politykę, które obserwowaliśmy u wielu hierarchów i księży skutkuje takimi efektami, że mocny skręt w prawo powoduje, że jest propozycja mocna w lewo - ocenił

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie