KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa w związku z obrotem akcjami Ursusa

Biznes
KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa w związku z obrotem akcjami Ursusa
Wikimedia Commons/Adikpl/CC BY SA 3.0

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami spółki Ursus - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie. KNF poinformowała również, że wystąpiła o zablokowanie rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz spółki Pol-Mot Auto.

W komunikacie napisano, że zawiadomienie zostało złożone 22 marca tego roku.

 

Komisja poinformowała, że 20 marca br. o godz. 21:13 ukazał się raport bieżący Ursusa, w którym spółka informowała, że 11 marca zdecydowała o opóźnieniu obowiązku przekazania do wiadomości publicznej informacji powziętej 11 marca br. o wpłynięciu do spółki, na skutek dokonanych przez PKO BP czynności, nadanych przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Lublinie, m.in. wezwania do zapłaty należności głównej w wysokości 10 mln 31 tys. 697 zł i 77 gr wraz z odsetkami oraz informacji o wszczęciu egzekucji z rzeczy ruchomych oraz nieruchomości spółki.

 

W komunikacie podano, że również 20 marca o godz. 21:21 ukazał się raport bieżący Ursusa, w którym spółka poinformowała o zajęciu przez komornika zbioru rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia oraz zapasów magazynowych.

 

Również tego dnia, o godzinie 21:36 Ursus poinformował w raporcie bieżącym o otrzymaniu zawiadomienia o zbyciu w dniach 18-19 marca przez Pol-Mot Auto 722 tys. 235 akcji Ursusa.

 

Zgodnie z treścią raportu, środki ze sprzedaży akcji miały w zamierzeniu służyć poprawie sytuacji finansowej w grupie kapitałowej Pol-Mot Holding. Cała grupa kapitałowa, obejmująca INVEST-MOT, Pol-Mot Holding, Pol-Mot Auto oraz REO Sp. z o.o. Inwestycje SKA, posiadała przed sprzedażą 41,72 proc. głosów na walnym Ursusa, natomiast po tej transakcji posiada 40,61 proc. głosów.

 

KNF poinformowała, że spółka Pol-Mot Auto jest spółką zależną od spółki Pol-Mot Holding, dla której spółką dominującą jest spółka INVEST-MOT.

 

Jak ustalił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje Ursusa w okresie pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej, a jej upublicznieniem.

 

"Poza transakcjami, o których informowała spółka Ursus w dniu 20 marca w godzinach wieczornych, Pol-Mot Auto sprzedawała akcje także na sesji w dniu 20 marca br. przed publikacją opóźnionej informacji poufnej" - napisano w komunikacie KNF.

 

W komunikacie podano, że pomiędzy 18 a 20 marca tego roku spółka Pol-Mot Auto sprzedała 847 tys. 220 akcji Ursusa, a wartość transakcji sprzedaży wyniosła 1 mln 936 tys. 32 zł.

 

KNF poinformowała, że zgodnie z treścią raportu bieżącego Ursusa w dniu 20 marca trwała fizyczna egzekucja z majątku spółki. W tym dniu spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje Ursusa na warszawskiej giełdzie, osiągając ponad 11 proc. udział w sesyjnym wolumenie sprzedaży.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie