Polskie ciągniki zdobywają Afrykę. Ursus planuje budowę fabryki traktorów w Sudanie

Moto
Polskie ciągniki zdobywają Afrykę. Ursus planuje budowę fabryki traktorów w Sudanie
Ursus S.A.

Producent ciągników i maszyn rolniczych Ursus S.A. poinformował o zawarciu porozumienia z państwowym Bankiem Rolniczym Sudanu, które zakłada produkcję sprzętu rolniczego w tym kraju. Umowa przewiduje także powstanie sieci serwisowej. Strony zobowiązały się zakończyć negocjacje jak najszybciej. Spodziewana wartość pełnego kontraktu to kilkadziesiąt mln euro.

Prozumienie zostało podpisane w sobotę 21 lipca w Chartumie, w obecności ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i szefa dyplomacji Sudanu Al-Dirdiri Mohameda Ahmeda przez wiceprezesa zarządu Ursus S.A. Michała Nidzgorskiego i Dyrektora Agricultural Bank of Sudan Salaheldina Hassana Ahmeda.

 

Fabryka ciągników i maszyn rolniczych Ursusa miałaby powstać Al Jazirah w Sudanie.

 

- Nasze pojazdy rolnicze są w Afryce dobrze znane i utożsamiane z solidnością, trwałością i wytrzymałością – powiedział Jacek Czaputowicz. - Jestem pewien, że Sudan, ze względu na swój potencjał ekonomiczny, liczbę ludności, rozrastający się sektor prywatny i solidną bazę instytucjonalną, umożliwiającą współpracę z Unią Europejską, jest bardzo interesującym partnerem gospodarczym dla polskich firm.


Agricultural Bank of Sudan od blisko 60-lat specjalizuje się w finansowaniu projektów z zakresu rolnictwa.

 

Zawarte porozumienie jest dokumentem wstępnym, w którym strony zobowiązały się zakończyć proces negocjacyjny w najbliższym możliwym czasie oraz zawrzeć stosowną umowę o współpracy.

 

Ursus S.A. zyska tym samym możliwość wejścia na rynek sudański, co stanowić będzie kolejny krok w ekspansji zagranicznej Spółki.

 

W poniedziałek akcje spółki zyskiwały po opublikowaniu tej informacji 16,67 proc.

 

W ubiegłym roku spółka podpisała kontrakt na dostarczenie prawie 2,7 tys. ciągników za 100 mln dolarów z Zambią. Kontrakt zakładał budowę fabryki w Lusace. w 2015 roku podpisano umowę z Tanzanią - za 55 mln zł sprzedano tam 2400 ciągników w częściach. Na mocy umowy z 2013 roku z Etiopią Ursus sprzedał 3 tysiące niewielkich traktorów za 90 mln dolarów, a niedługo potem rozszerzył ten kontrakt.

 

Planowana jest także ekspansja spółki w Algierii i Namibii.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie