Europoseł PO Adam Szejnfeld zrezygnował ze startu w wyborach do PE

Polska
Europoseł PO Adam Szejnfeld zrezygnował ze startu w wyborach do PE
Szejnfeld.pl

Europoseł PO Adam Szejnfeld zrezygnował z ubiegania się o ponowny wybór do europarlamentu - poinformował PAP lider wielkopolskich struktur Platformy Rafał Grupiński. Szejnfelda, który otrzymał miejsce 10. na liście Koalicji Europejskiej w okręgu wielkopolskim, zastąpi poseł PO Jakub Rutnicki.

Informację o rezygnacji Szejnfelda podał we wtorek na swych stronach "Głos Wielkopolski". Doniesienia te potwierdził szef Platformy w Wielkopolsce. - Dokonaliśmy zmiany na liście - Adama Szejnfelda zastąpił Jakub Rutnicki - powiedział Rafał Grupiński.

 

Politycy z władz wielkopolskiej PO nie chcieli wypowiadać się na temat powodów rezygnacji Szejnfelda. Według "Głosu Wielkopolski" powodem było zbyt niskie miejsce na liście Koalicji Europejskiej, którą współtworzą, oprócz PO, także PSL, Nowoczesna, SLD oraz Zieloni.

 

W eurowyborach przed pięcioma laty Szejnfeld był "dwójką" listy Platformy Obywatelskiej, tuż za ówczesną pełnomocniczką rządu Donalda Tuska ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz (również nie startuje w majowych wyborach). Otrzymał 69,8 tys. głosów.

 

Wcześniej Szejnfeld był posłem Sejmu III, IV, V, VI i VII kadencji (1997-2014). W latach 2007-2009 był wiceministrem gospodarki, później przez rok (październik 2010 - listopad 2011) kierował w Sejmie komisją nadzwyczajną "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

 

Jakub Rutnicki zasiada w Sejmie od 2005 roku; w obecnej kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

 

Wielkopolska lista Koalicji Europejskiej jest wyjątkowo silnie obsadzona - dwa czołowe miejsca zajmuje dwoje byłych premierów - Ewa Kopacz i Leszek Miller. Oprócz nich z tego okręgu startują też: europoseł PSL Andrzej Grzyb ("trójka" listy), prezes stowarzyszenia Wolne Sądy Michał Wawrykiewicz (nr. 5 na liście) oraz były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki (miejsce 7. na liście).

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

jm/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie