Strajk nauczycieli. Pawłowicz zgłosiła gotowość pomocy przy egzaminach

Polska
Strajk nauczycieli. Pawłowicz zgłosiła gotowość pomocy przy egzaminach
Polsat News

Wobec rozpoczętego w poniedziałek bezterminowego strajku nauczycieli Krystyna Pawłowicz zgłosiła się do pomocy przy przeprowadzeniu egzaminów w szkołach. "Oni mają w planie destrukcję Polski, a nie nauczanie, obalenie rządu, a nie interes nauczycieli i uczniów" - przekazała posłanka na Twitterze. Pierwsze egzaminy ruszają już w środę.

"Osoby, które mają doświadczenie pedagogiczne i zechciałyby pomóc przy organizowaniu i przeprowadzeniu egzaminów w szkołach terroryzowanych przez ZNP i umożliwić uczniom zdanie tych egzaminów, mogą zgłaszać się do kuratoriów lub przez MEN. Ja się zgłosiłam. Walczymy o Polskę!" - napisała posłanka na Twitterze. 

 

 

"Rodzice, pamiętajcie! Walczcie też sami z postkomunistycznym terrorem ZNP. Nie puszczajcie im tego płazem, bo ich rozzuchwalacie. Oni mają w planie destrukcje Polski, a nie nauczanie, obalenie rządu, a nie interes nauczycieli i uczniów" - dodała. 

 

Według posłanki PiS zajęcia nie są odwołane, a dyrektorzy muszą przyjąć wszystkie dzieci i zapewnić im opiekę. Apelowała do rodziców, żeby nie zabierali dzieci do pracy i w razie braku lekcji "składali wnioski do prokuratur i skargi do kuratorów przeciw organizatorom i dyrektorom szkół".

 

 

Wcześniej posłanka apelowała do minister edukacji Anny Zalewskiej o "odgórne zaliczenie wszystkim uczniom egzaminów".

 

 

Krystyna Pawłowicz w latach 2007–2011 była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego, zaś w latach 2011–2012 na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz kierownika Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. W latach 2007–2018 była nauczycielem akademickim Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce. 

 

Strajk nauczycieli 

 

W poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk w części szkół i przedszkoli organizowany przez ZNP i FZZ. Ostatnie rozmowy oświatowych związków zawodowych z rządem odbyły się w niedzielę wieczorem. Porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa "Solidarność".

 

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

 

W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej szuka osób do zespołów egzaminujących. 

 

"Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów" - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Szefowa resortu podpisała rozporządzenie, które przewiduje w razie braku kadr możliwość uzupełnienia składu o osoby z kwalifikacjami nauczycielskimi nawet jeśli nie pracują w żadnej szkole czy przedszkolu.

 

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej jest ogłoszenie o rekrutacji do zespołów egzaminujących i nadzorujących. Zainteresowani mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty osobiście bądź drogą internetową i telefoniczną.

 

Ogólnopolski strajk organizowany przez ZNP i FZZ nie jest pierwszym protestem w tej formie w oświacie w Polsce po 1989 r. Po raz ostatni po taką formę protestu sięgnięto w 2017 r., kiedy przeprowadzono strajk jednodniowy.

 

ZOBACZ TEŻ - Szydło: zapraszamy związkowców do prowadzenia rozmów

 

 

ZOBACZ TEŻ - Wiceszef MEN: 48,5 proc. szkół przystąpiło do strajku 

 

maw/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie