Media: kardynał Pell w izolacji w więzieniu. Znajduje się w "poważnym niebezpieczeństwie"

Świat
Media: kardynał Pell w izolacji w więzieniu. Znajduje się w "poważnym niebezpieczeństwie"
PAP/EPA/DANIEL POCKETT

Australijski kardynał George Pell, skazany w środę przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za pedofilię, pozostanie w zakładzie karnym w izolacji, gdyż znajduje się w "poważnym niebezpieczeństwie" - podała w czwartek australijska prasa, cytowana we Włoszech.

Źródłem tego zagrożenia - jak wyjaśniono - jest rodzaj przestępstwa, za które hierarcha został skazany, a także jego "nadzwyczaj wysoka pozycja". Właśnie to budzi zaniepokojenie z punktu widzenia jego bezpieczeństwa w więzieniu.

 

Dlatego dyrekcja służby więziennej stanu Wiktoria postanowiła, że 77-letni dostojnik będzie przebywać w całkowitej izolacji do czasu wypracowania procedur mających na celu jego ochronę - podał dziennik "The Australian".

 

Według cytowanych źródeł rozważana jest możliwość przeniesienia kardynała do innego zakładu karnego, w którym obowiązują najwyższe środki bezpieczeństwa. Zostałby tam umieszczony z innymi sprawcami przestępstw na tle seksualnym.

 

Bliski współpracownik papieża Franciszka

 

Kardynał Pell, do niedawna wpływowy watykański dostojnik i były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, czyli odpowiednik ministra finansów w Stolicy Apostolskiej, został skazany na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców w 1996 roku w katedrze w Melbourne, gdy był metropolitą tego miasta. Według aktu oskarżenia do napaści seksualnej na dwóch chórzystów doszło w zakrystii po mszy.

 

Sąd postanowił, że hierarcha może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 3 latach i 8 miesiącach.

 

Hierarcha, były bardzo bliski współpracownik i doradca papieża Franciszka, twierdzi, że jest niewinny. Złożona przez niego apelacja od wyroku zostanie rozpatrzona przez sąd na początku czerwca.

 

Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem Kościoła skazanym za pedofilię. Watykan nie skomentował środowego wyroku; wcześniej wyjaśnił, że czeka na wynik apelacji. Jednocześnie zapowiedziano, że rozpocznie się jego proces kanoniczny w Kongregacji Nauki Wiary. Może on zakończyć się wydaleniem ze stanu kapłańskiego.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie