Zandberg, Ikonowicz, Witkowski i Zawisza wśród "jedynek" Lewicy Razem do PE

Polska
Zandberg, Ikonowicz, Witkowski i Zawisza wśród "jedynek" Lewicy Razem do PE
PAP/Tomasz Gzell

Liderzy Partii Razem Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz i szef Unii Pracy Waldemar Witkowski znajdą się w gronie "jedynek" na listach Lewicy Razem do europarlamentu.

Adrian Zandberg stanie na czele listy Lewicy Razem w okręgu warszawskim, Marcelina Zawisza w dolnośląsko-opolskim, Maciej Konieczny w śląskim, Piotr Ikonowicz w łódzkim, a Waldemar Witkowski - w wielkopolskim. Łącznie Partii Razem przypadło dziewięć "jedynek" na koalicyjnych listach wyborczych, zaś jej partnerom - po dwie - poinformował PAP.

 

Wśród liderów list Lewicy Razem znajdą się także rzeczniczka Partii Razem Dorota Olko (okręg mazowiecki) oraz przedstawicielki zarządu ugrupowania Julia Zimmermann (okręg obejmujący województwa zachodniopomorskie i lubuskie) i Paulina Matysiak (okręg kujawsko-pomorski), a także wiceprzewodniczący UP, b. poseł Jan Orkisz (okręg małopolsko-świętokrzyski) i reprezentantka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, psycholożka i działaczka lokalna Elżbieta Wisz (okręg podkarpacki).

 

W okręgu lubelskim "jedynką" została działaczka Partii Razem i Lubelskiego Ruchu Miejskiego Magdalena Długosz, która w ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o urząd prezydenta Lublina. W okręgu pomorskim na czele listy Lewicy Razem stanie Anna Górska, zaś w okręgu warmińsko-mazurskim - Bartosz Grucela (oboje zasiadają w radzie krajowej Partii Razem).

 

Z drugiego miejsca w okręgu warszawskim wystartuje Agata Nosal-Ikonowicz, współzałożycielka RSS i żona lidera tej partii, a z dziesiątego - b. posłanka Anna Grodzka. Na dalszych miejscach list Lewicy Razem znajdą się także członkowie zarządu Razem Mateusz Mirys (dziesiąte miejsce w okręgu łódzkim) i Maciej Szlinder (trzecie miejsce w okręgu wielkopolskim), a także związana z Razem działaczka lokalna (b. wiceszefowa stowarzyszenia My-Poznaniacy, w 2014 r. kandydatka na prezydenta miasta) Anna Wachowska-Kucharska (drugie miejsce w okręgu wielkopolskim).

 

W skład koalicji Lewica Razem oprócz Partii Razem wchodzą Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unia Pracy oraz organizacje społeczne reprezentujące m.in. lokatorów.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie