KOD będzie wspierał Koalicję Europejską przed wyborami do PE. "Tylko razem możemy wygrywać"

Polska

Komitet Obrony Demokracji wesprze swoimi działaniami w całej Polsce Koalicję Europejską - oświadczyła Magdalena Filiks podczas sobotniej konwencji Komitetu. Zapowiedziała działania "mobilizacyjne i frekwencyjne" przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Tylko razem jesteśmy w stanie wygrywać i zrealizować marzenia o zjednoczonej opozycji - stwierdził Grzegorz Schetyna.

- Komitet Obrony Demokracji od początku popierał i dzisiaj też popiera Koalicję Europejską - powiedziała Magdalena Filiks podczas konwencji KOD w Warszawie.- Po wielu miesiącach rozmów ustaliliśmy, że wesprzemy Koalicję swoimi działaniami w całej Polsce- dodała.

 

Zapowiedziała, że KOD włączy się m.in. w "działania frekwencyjne i mobilizacyjne" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a także będzie "kontrolował wybory".

 

- Nie jesteśmy przybudówką żadnej partii politycznej; jeśli ktoś nie rozumie idei łączenia ponad podziałami, to znaczy, że życzy, by w Polsce rządził PiS - oświadczyła Filiks.

 

"Dziś jesteśmy razem"

 

Lider PO Grzegorz Schetyna dziękował przedstawicielom Komitetu Obrony Demokracji za to, że dali Polkom, Polakom i Polsce nadzieję. Podkreślił, że politycy opozycji uczestniczyli w demonstracjach KOD-u, ale to "niezłomność (działaczy KOD), wielka mobilizacja, głębokie przekonanie, że bardzo twardo, wspólnie trzeba mówić prawdę zaraz po wyborach 2015 r.", dawała siłę.

 

- Czy to był mróz, czy to był śnieg, czy lało jak z cebra, czy było słońce - zawsze byliśmy razem i chcę wyraźnie to powiedzieć: będziemy o tym pamiętać, dziękujemy KOD-owi - oświadczył Schetyna.

 

Lider PO wskazywał, że trwa "maraton wyborczy", zapoczątkowany przez jesienne wybory samorządowe. - To wszystko pokaże, czy jesteśmy w stanie w mobilizacji, we wspólnym przekonaniu, we wspólnej pracy, solidarności zmienić Polskę, czy jesteśmy gotowi. Wierzę, że tak, że nasza wspólna odpowiedź musi być twierdząca - mówił Schetyna.

 

- Tylko razem jesteśmy w stanie wygrywać, tylko razem jesteśmy w stanie zrealizować wasze, nasze wspólne marzenia, te wykrzyczane na wielu demonstracjach: "zjednoczona opozycja, bądźcie razem, bo tylko razem możecie wygrywać". Dzisiaj jesteśmy razem - oświadczył polityk.

 

"Łączy nas Europa, a nade wszystko Polska"

 

- W nadchodzących kampaniach wyborczych liczymy na pomoc KOD-u; łączy nas konstytucja, demokracja, Europa, a nade wszystko Polska; Koalicja Europejska to silna Polska w Europie; PiS to jej dalsza marginalizacja - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Lubnauer przypomniała, że w najbliższych miesiącach w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i krajowego. Jak mówiła, Polacy będą decydować, czy chcą iść "w kierunku Europy Zachodniej, poszanowania praworządności i demokracji", czy w kierunku "putinowskiej Rosji".

 

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że Koalicja Europejska liczy na pomoc wszystkich członków Komitetu Obrony Demokracji. - Łączy nas hasło "Konstytucja", łączy nas demokracja, łączy nas praworządność, Europa, a nade wszystko Polska - mówiła.

 

- Koalicja Europejska, to silna Polska w silnej Europie; PiS to dalsza marginalizacja Polski i osłabienie polityczne, ekonomiczne i militarne, a także możliwy Polexit - powiedziała Lubnauer

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie