73-latek został najstarszym piłkarzem świata. Pobił tym samym rekord Guinnessa

Świat

- Jestem taki podekscytowany. To powód do dumy nie tylko dla mnie, ale całego sportowego środowiska Izraela - powiedział 73-letni bramkarz Ironi Issak Haiyk. Po rozegraniu 90 minut meczu pomiędzy Ironi Or Yehuda a Maccabi Ramat Gan, Izraelczyk na oczach przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa, stał się oficjalnie najstarszym zawodowym piłkarzem w historii.

Issak Haiyk urodził się w 1945 r. w następnym tygodniu skończy 74-lata. Piłkarz gra dla zespołu Ironi Or Yehuda występującego w izraelskiej Liga Bet South A, czwartej klasie rozgrywek.

 

W piątek Haiyk rozegrał pełne 90 minut spotkania przeciwko Maccabi Ramat Gan. Choć jego zespół przegrał mecz 1:5, to Haiyk został głównym bohaterem pomeczowych uroczystości. 73-latek otrzymał dyplom i honorowy tytuł najstarszego zawodowego piłkarza z rąk przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa, którzy oglądali spotkanie na żywo.

 

"Całą noc nie spałem"

 

- Chcę rozpocząć kolejny mecz w podstawowym składzie. Dziś zagrałem 90 minut, a całą noc nie spałem - mówił rekordzista w czasie ceremonii.

 

Dotychczasowy rekord należał do Urugwajczyka Roberta Carmony, który swój ostatni zawodowy mecz rozegrał w 2015 r. Miał wtedy 53 lata. Z kolei najstarszym strzelcem gola w zawodowej lidze jest Japończyk Kazuyoshi Miura. Piłkarz mając 50 lat i 7 dni strzelił gola podczas meczu drugiej ligi japońskiej w 2017 r.

bas/msl/ Reuters, BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie