USA: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej będzie uznany za organizację terrorystyczną

Świat
USA: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej będzie uznany za organizację terrorystyczną
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/Alexas_Fotos

Stany Zjednoczone umieszczą Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na liście organizacji terrorystycznych - donoszą w piątak światowe agencje, powołując się na dziennik "The Wall Street Journal". Obecnie na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA znajduje się 67 podmiotów.

Gazeta powołuje się na urzędników administracji USA, chcących zachować anonimowość. Waszyngton decyzję tę ma ogłosić w poniedziałek.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej został utworzony w 1979 roku i jest to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu. Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej, zwalcza ruchy niechętne islamskiemu ustrojowi Iranu, wspiera proirańskie organizacje zbrojne poza granicami Iranu.

 

Korpus wspiera m.in. Hamas w Palestynie, Hezbollah w Libanie, a także zaangażowany jest militarnie w wojnę domową w Syrii, walcząc po stronie wojsk prezydenta tego kraju Baszara el-Asada. Posiada znaczące wpływy w polityce wewnętrznej Iranu oraz w jego gospodarce.

 

Stany Zjednoczone w 2007 roku uznały korpus za organizację wspierającą terroryzm. Uznanie jej za organizację terrorystyczną będzie oznaczało, że każda krajowa lub amerykańska firma prowadząca interesy z Korpusem będzie mogła zostać objeta sankcjami przez Waszyngton.

 

Obecnie na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA znajduje się 67 podmiotów. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie