Nie żyje aktorka Zofia Czerwińska. Grała m.in. w "Alternatywy 4" i "Misiu"

Kultura

W wieku 85 lat zmarła aktorka Zofia Czerwińska, znana m.in. z seriali "Świat według Kiepskich", "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek" oraz filmów "Poszukiwany, Poszukiwana" i "Miś". Aktorka odeszła dzisiaj rano – potwierdził polsatnews.pl warszawski Teatr Syrena, w którym Czerwińska występowała od 1979 roku.

Aktorka, która urodziła się 19 marca 1933 roku, ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, grając barmankę. Cztery lata później wystąpiła w "Popiele i diamencie", także w roli barmanki.

 

Wystąpiła w filmach m.in. Polańskiego, Kutza i Barei

 

Grała m.in. w "Eroice" Andrzeja Munka, "Dwóch żebrach Adama" i "Mniejszym złu" Janusza Morgensterna, "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Poszukiwanym poszukiwanej" i "Misiu" Stanisława Barei, "Lalce" Ryszarda Bera, "Rajskiej jabłoni" Barbary Sass, "Och, Karol" Romana Załuskiego, "Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza" Kazimierza Kutza, "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego, "Golemie" i "Ubu Królu" Piotra Szulkina, "Pianiście" Romana Polańskiego, "Wojnie żeńsko-męskiej" Łukasza Palkowskiego.

 

Wykreowała role w takich popularnych serialach, jak "Czterdziestolatek" i "Czterdziestolatek 20 lat później", "Alternatywy 4" i "Dylematu 5", "Tygrysy Europy", "Dom niespokojnej starości" i "Świat według Kiepskich".

 

Była aktorką Teatru Telewizji, a jako jedną ze swoich ulubionych wspominała rolę Ciotki Bożeny w spektaklu "Bożena" w reżyserii Andrzeja Barańskiego (1995). W jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. Była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (1957-58), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1958-60), Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1960-61), Stołeczną Estradą (1976-79) i Teatrem Syrena (od 1979 roku). Przez wiele lat pracowała na estradzie, recytując monologi i występując w skeczach kabaretowych.

 

Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

 

Laureatka Kryształowego Granata dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2003). W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

 

Była działaczką społeczną i działaczką na rzecz praw zwierząt. Do ubiegłego roku angażowała się w kampanie społeczne.

 

"Tym zdjęciem i torbą była zachwycona. Zrobiłem je w foyer Jej ukochanego Teatru Syrena na premierze »Czarownic z Eastwick«. Czarownica, to było Jej ulubione stworzenie zaraz po psach i kotach. Na pogrzebie ma być śpiewana »My way«... Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!" - napisał na Facebooku przyjaciel i wykonawca testamentu aktorki, dziennikarz Mariusz Szczygieł.

 

luq/zdr/ polsatnews.pl, pl.wikipedia.org
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie