Mówią z trudem, ale starają się i ćwiczą. Sandra i jej brat Patryk chcą być jak ich rówieśnicy

Polska

9-letnia Sandra i 7-letni Patryk to rodzeństwo z opóźnionym rozwojem mowy. Oboje wymagają systematycznej terapii logopedycznej i pedagogicznej. Koszt rehabilitacji jednego dziecka to 3 tys. zł miesięcznie. Sandrą i Patrykiem opiekuje się ich mama Agnieszka, która od trzech lat jest wdową a pod opieką ma jeszcze jedno dziecko. Rehabilitację rodzeństwa finansuje Fundacja Polsat.

Sandra, uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej,  ma zaburzenia percepycjno-motoryczne i opóźniony rozwój mowy. Od 6. roku życia jest pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej. 

 

U młodszego o dwa lata jej brata Patryka zdiagnozowano zaburzenia modulacji sensorycznej  i również opóźniony rozwój mowy. Chłopiec chodzi do "zerówki". 

 

Z powodu problemów z mową oboje mają utrudniony  kontakt z rówieśnikami. Podczas terapii m.in. śpiewają, czytają, żonglują. Rehabilitacja pomaga im nadgonić opóźnienia. Jest kosztowna, a dla matki, która samotnie wychowuje troje dzieci, byłaby niedostępna, gdyby  nie pomoc Fundacji Polsat.

Kiedy łzy oznaczają chorobę


A w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, autorzy programu Fundacji Polsat "Wystaczy chcieć" wyjaśnią, czym są łzy i o jakich chorobach świadczą.

 

80 proc. hospitalizacji dzieci na oddziałach okulistycznych spowodowanych jest niedrożnością kanalików łzowych. U niemowląt i małych dzieci problem łzawienia może być objawem jaskry wrodzonej. Jak leczyć te choroby - na to pytanie odpowiedzą goście programu. 

 

Wystarczy chcieć, Polsat News, niedziela godz. 13:30. Wszystkie odcinki programu dostępne są tutaj.

dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie