Leżał w sali ze zwłokami. Rzecznik Praw Pacjenta i wojewoda skontrolują szpital w Zgierzu

Polska

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające sytuację, do której miało dojść w szpitalu w Zgierzu (Łódzkie), gdzie pacjent przez kilka godzin miał leżeć w sali ze zwłokami dwóch osób. Rzecznik zamierza sprawdzić, czy nie doszło do naruszenia prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności. Kontrolę w zakresie postępowania ze zwłokami w szpitalu zlecił urząd marszałkowski.

Do zdarzenia miało dojść w niedzielę na oddziale wewnętrzno-geriatrycznym Wojewódzkiego Szpitala im. Marie Curie-Skłodowskiej w Zgierzu. W jeden z sal rano stwierdzono zgon pacjenta, kilka godzin później - zgon kolejnego. Ciał obu tych osób przez kilka godzin nie zabierano z sali, choć leżał tam jeszcze jeden chory. 

 

"Charakter incydentalny"

 

Rzecznik szpitala Piotr Krysztofiak przekonywał, że "wszystko odbywało się zgodnie z przepisami, a zmarły został oddzielony parawanem". Powołał się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z  10 kwietnia 2012 roku. Zgodnie  z nim, "w okresie pomiędzy stwierdzeniem zgonu a przewiezieniem do chłodni zwłoki osoby zmarłej są przechowywane w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, a w razie jego braku - w innym miejscu, z zachowaniem godności należnej zmarłemu".

 

"Nieumieszczenie zwłok chorego w wydzielonym pomieszczeniu miało charakter incydentalny, a spowodowane było w tym dniu bardzo dużym obłożeniem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii pacjentami w ciężkim stanie zdrowia, w tym pięciu pacjentów ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wymagało odosobnienia zajmując pięć sal chorych  (izolatek) samodzielnie" - oświadczył później szpital.

 

Prawo do godności

 

O to, czy szpital nie naruszył prawa pacjenta i co rodzina chorego mogła w takiej sytuacji zrobić zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta. Jak nam odpowiedział, wszczął postępowanie wyjaśniające prowadzone pod kątem możliwego naruszenia prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności oraz do świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 20 ust. 1 oraz art. 8 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

 

- Czekamy na stanowisko szpitala, w którym doszło do zdarzenia. Decyzje co do dalszych czynności podejmiemy po otrzymaniu i analizie wyjaśnień placówki medycznej - odpisało nam biuro rzecznika.

 

Art. 20 ust. 1 mówi: Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.

Art. 8. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych.

 

Kontrolę szpitala zlecił Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. 

 

- Jej podstawą jest spełnienie przepisów rozporządzenia ministra zdrowia przede wszystkim w zakresie postępowania ze zwłokami - poinformowała Magdalena Amrozik, p.o. dyrektora departamentu polityki zdrowotnej w urzędzie.

 

 

dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie