Kazimierz Pułaski był kobietą - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Południowej Georgii

Świat

Analiza szkieletu bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość, generała Kazimierza Pułaskiego dowodzi, że biologicznie był on kobietą - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Południowej Georgii w USA. "Ojciec amerykańskiej kawalerii" miał mieć kobiecą miednicę oraz kobiece rysy twarzy.

Kazimierz Pułaski zginął 11 października 1779 roku podczas bitwy pod Savannah. Dokładne miejsce jego pochówku przez kolejne 150 lat pozostawało jednak nieznane. 

 

W 1996 roku jego szczątki znaleziono w grobie na plantacji w Savannah. Na jego trumnie widniał napis "Brygadier general Casimir Pulaski".

 

Wątpliwości naukowców już wtedy wzbudziła nietypowa budowa szkieletu Pułaskiego. W 2015 roku powrócono do badań nad kośćmi generała, które prowadził zespół antropologów z Południowej Georgii, w tym profesor Virginia Hutton Estabrook, jej doktorantka Lisa Powell oraz profesor Megan Moore.

 

Lisa Powell to córka historyka Chucka Powella, który uczestniczył w analizowaniu szczątków Pułaskiego w 1996 r. Po przerwaniu badań przekazał córce materiał badawczy w postaci kości generała.

 

Wrodzony przerost nadnerczy 

 

Naukowcy doszli do wniosku, że Kazimierz Pułaski biologicznie był kobietą. Badania DNA przeprowadzono m.in. na podstawie odłamków pocisku artyleryjskiego, który miał zabić Pułaskiego pod Savannah. Ofiarował je naukowcom potomek chirurga ze szpitala wojskowego, który miał operować generała. Materiał genetyczny porównano z tym uzyskanym od potomkini siostrzenicy Pułaskiego.

 

Antropolodzy uważają, że Pułaski miał wrodzony przerost nadnerczy. W takiej sytuacji organizm osoby będącej biologicznie kobietą produkuje duże ilości męskich hormonów, co prowadzi do jej nietypowego rozwoju. Zdaniem naukowców, Pułaski miał kobiecą miednicę i  kobiece rysy twarzy. Generał miał być osobą interseksualną z biologicznymi cechami kobiety.

 

Tajemnica Pułaskiego ma zostać przedstawiona w filmie dokumentalnym "Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?", który ma mieć premierę 8 kwietnia.

 

Bohater narodowy

 

Kazimierz Pułaski herbu Ślepowron urodził się 4 lub 6 marca 1745 roku w Warszawie. Był bohaterem walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego. Generał był jednym z dowódców konfederacji barskiej. Walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

 

11 września 1777 r. w bitwie pod Brandywine uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten cztery dni później promował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779). To z tego m.in. powodu nazywany jest "ojcem amerykańskiej kawalerii". 

 

W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski, nazwane tak na jego cześć.

 

W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

zdr/dro/ georgiasouthern.edu, dailymail.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie