Francuski Trybunał Konstytucyjny uchylił przepis o zakazie manifestowania

Świat
Francuski Trybunał Konstytucyjny uchylił przepis o zakazie manifestowania
Reuters

Trybunał Konstytucyjny Francji zniósł w czwartek przepis umożliwiający zakazanie manifestowania każdemu, kto "stanowi szczególne zagrożenie dla porządku publicznego". Zdaniem Trybunału daje on władzom "zbyt dużą swobodę" w decydowaniu o powodach uzasadniających zakaz.

To artykuł 3. ustawy nazywanej przez rząd "ustawą o ochronie", przyjętej przez francuski parlament 12 marca po zamieszkach, do których dochodziło na marginesie demonstracji "żółtych kamizelek".

 

Przepis ten pozwalał prefektom na nałożenie zakazu, którego złamanie miałoby grozić sześcioma miesiącami więzienia i grzywną w wysokości 7,5 tys. euro. Artykuł przewidywał wydanie zakazu wyłącznie wobec osoby, która "spowodowała istotne szkody i poważną krzywdę cielesną" osobie trzeciej lub popełniła "brutalny czyn" podczas manifestacji w przeszłości.

 

"Kwestionowane przepisy dają władzom administracyjnym nadmierną swobodę w ocenie przyczyn uzasadniających zakaz" - brzmi uzasadnienie Trybunału. Uznano ponadto, że wprowadzenie takiego przepisu nie jest "adekwatne, konieczne ani proporcjonalne" do realiów, w których został uchwalony.

 

Artykuł 3. był ostro krytykowany jako przepis uderzający w zbiorową wolność słowa, swobodę przemieszczania się czy wolność zgromadzeń, chronione przez konstytucję.

 

Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny zatwierdził wszystkie inne postanowienia ustawy z 12 marca, które zezwalają na przeszukiwanie toreb, plecaków i samochodów w rejonie manifestacji oraz określają przestępstwo umyślnego ukrywania twarzy, karane rokiem więzienia i grzywną w wys. 15 tys. euro.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie