Uchylono zakaz wyjazdu z kraju dla kandydatki na szefową unijnej prokuratury

Świat
Uchylono zakaz wyjazdu z kraju dla kandydatki na szefową unijnej prokuratury
Facebook official foto/

Rumuński Sąd Najwyższy w środę uchylił zakaz opuszczania kraju przez byłą szefową rumuńskiej agencji antykorupcyjnej Laurę Codrutę Kovesi, obecnie kandydatkę na prokuratora europejskiego.

- Mogę teraz opuścić kraj, uchylono nadzór sądowy, uwzględniono moją apelację - powiedziała w środę Kovesi po opuszczeniu Sądu Najwyższego.

 

Wcześniej w środę szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie w związku z zarzutami wysuniętymi przez Rumunię wobec Kovesi.

 

Kovesi w ubiegłym tygodniu została objęta nadzorem sądowym przez organ kontrolujący rumuńskich sędziów i prokuratorów. Oznaczało to, że nie mogła opuszczać kraju ani rozmawiać z dziennikarzami. Nadzór zakładał także regularne stawianie się na komisariacie i przedstawianie sprawozdań ze swojej działalności zawodowej. Kovesi oświadczyła, że jest niewinna i złożyła w tej sprawie apelację.

 

"Przyczyniła do do ograniczenia korupcji" 

 

Komisja Europejska w środę ostrzegła Rumunię przed uwstecznianiem antykorupcyjnych reform w tym kraju i oświadczyła, że podejmie natychmiastowe działania, jeśli uzna, że Bukareszt narusza rządy prawa.

 

Na początku marca, w tym samym dniu, kiedy europarlament nominował Kovesi na swoją kandydatkę do objęcia kierownictwa prokuratury europejskiej, rumuńskie władze ogłosiły, że rozpoczynają drugie śledztwo przeciwko niej w związku z domniemanymi nieprawidłowościami, do których miało dojść w agencji antykorupcyjnej w czasie, gdy nią zarządzała.

 

Była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA) została kilka miesięcy temu usunięta z tego stanowiska. Wcześniej swoją działalnością znacznie przyczyniła się do ograniczenia korupcji w kraju, gdzie skala tego problemu należy do największych w Unii Europejskiej.

 

Kovesi uzyskała poparcie Parlamentu Europejskiego w ubieganiu się o stanowisko prokuratora europejskiego, mimo że rumuński rząd starał się zablokować jej kandydaturę w Radzie UE. Obecnie jest jedną z dwóch osób, obok Francuza Jean-Francois Bohnerta, które mogą objąć nowy urząd prokuratury europejskiej.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie