May: to ostatnia okazja, by zagwarantować brexit

Świat
May: to ostatnia okazja, by zagwarantować brexit
PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT / HANDOUT

Brytyjska premier Theresa May wezwała w piątek deputowanych w Izbie Gmin do poparcia projektu umowy wyjścia z UE, ostrzegając, że to "ostatnia okazja, żeby zagwarantować brexit" w obliczu ryzyka długoterminowego opóźnienia wyjścia ze Wspólnoty.

Przemawiając tuż przed decydującym głosowaniem nad proponowanym porozumieniem, szefowa rządu zwróciła się bezpośrednio do parlamentarzystów, którzy opowiedzieli się za wyjściem z UE lub obiecywali uszanować decyzję podjętą w referendum.

 

- Jeśli nie zagłosujecie za tą uchwałą, ludzie będą pytali: dlaczego nie zagłosowaliście za brexitem? Popierając go, wysyłamy sygnał do opinii publicznej, że Wielka Brytania pozostaje przy swoim zdaniu i wyjdziemy z UE 22 maja - powiedziała.

 

W razie nieprzyjęcia proponowanej umowy do końca tygodnia Wielka Brytania będzie miała czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na długoterminowe przedłużenie członkostwa w UE w celu znalezienia nowego modelu relacji ze Wspólnotą, który jednak zobowiązałby rząd w Londynie do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

 

 

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze