Cd. sprawy księdza, który spalił książki. Prokuratura dostała zawiadomienie, jedna osoba ukarana

Polska

Wiceprezydent Gdańska polecił straży miejskiej "działania sprawdzające" ws. ogniska bez zezwolenia. Jedną osobę już ukarano mandatem. Sprawa dotyczy głośnego spalenia książek i różnych przemiotów przed jednym z kościołów przez ks. Rafała Jarosiewicza. Prokuratura potwierdza, że dostała zawiadomienie Rybnickiego Alarmu Smogowego ws. możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku.

- Straż miejska dostała liczne zawiadomienia w sprawie ogniska przed kościołem od aktywistów społecznych i osób prywatnych - mówi polsatnews.pl rzecznik prasowy straży miejskiej w Gdańsku Wojciech Siółkowski. 

 

Jak dodał, straż miejska dostała także bezpośrednie polecenie o działania w tej sprawie od wiceprezydenta Gdańska Piotra Borawskiego.  

- Jedna z osób podejrzewanych została przez nas wezwana. Złożyła wyjaśnienia i przyznała się do winy. Została ukarana mandatem. Nie możemy ujawnić jego wysokości i danych osobowych ukaranego, ale nasze uprawnienia pozwalają nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł - dodał Siółkowski. 

 

 

"Przestępstwo przeciw środowisku" 

 

Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk potwierdziła polsatnews.pl, że we wtorek do prokuratury wpłynęło zawiadomienie od Rybnickiego Alarmu Smogowego w sprawie spalenia przedmiotów. Zdaniem aktywistów mogło dojść do przestępstwa przeciw środowisku z art. 183 par.1 Kodeksu karnego, za co grozi od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.

 

Prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy rozpocznie śledztwo. 

 

We wtorek ks. Jarosiewicz  przeprosił za akcję podczas rekolekcji. "Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę" - napisał na Fcaebooku.

 

 

maw/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie