Wiceminister zdrowia: nigdy nie ukrywaliśmy sposobu wyznaczania procentu PKB na zdrowie

Polska
Wiceminister zdrowia: nigdy nie ukrywaliśmy sposobu wyznaczania procentu PKB na zdrowie
Ministerstwo Zdrowia

Nigdy nie ukrywaliśmy sposobu wyznaczania procentu PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Ustawa gwarantuje stały coroczny wzrost nakładów i określa minimalne wartości - zaznaczył. Wiceszef resortu przedstawia sejmowej komisji informację na temat odsetka PKB przeznaczanego na zdrowie.

Sposób wyliczania nakładów na ochronę zdrowia, a więc odniesienie się do wartości produktu krajowego brutto określonego w obwieszczeniu prezesa GUS wynika ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do planowania wydatków na ochronę zdrowia na rok 2019 przyjęto wartość PKB z roku 2017. Rozwiązanie to krytykowała w ostatnim czasie m.in. Naczelna Rada Lekarska.

 

"Nasuwa się pytanie, dlaczego przyjmuje się historyczną wartość PKB sprzed dwóch lat? Równie dobrze można by przyjąć wartość PKB sprzed 20 lat i już dzisiaj ogłosić, że osiągnięte zostało docelowe 6 proc. PKB" - podnosiła NRL.

 

Gadomski mówił na posiedzeniu komisji, że na finansowanie ochrony zdrowia rząd zobowiązał się przeznaczać corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6 proc. produktu krajowego brutto w 2024 r. Przyjęto, że wysokość środków przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w latach 2018-2023 nie może być niższa niż: 4,78 proc. PKB w 2018 r.; 4,86 proc. PKB w 2019 r.; 5,03 proc. PKB w 2020 r.; 5,3 proc. PKB w 2021 r.; 5,55 proc. produktu krajowego brutto w 2022 r. i 5,8 proc. produktu krajowego brutto w 2023 r.

 

- Nigdy nie ukrywaliśmy sposobu wyznaczania tego procentu PKB - zaznaczył wiceminister. - Ten zapis był tak skonstruowany i w toku późniejszych prac nic się nie zmieniło. (…) Nigdzie na poziomie konsultacji czy dyskusji w Sejmie nie była podnoszona metodologia wyznaczania tego wskaźnika - zaznaczył.

 

Gadomski podkreślił, że ustawa "jest pewną gwarancją stałego, corocznego, systematycznego wzrostu nakładów". - Co więcej, jest to wartość minimalna, gwarantowana i na poziomie realizacji obserwujemy przekroczenie tej wartości - podkreślił.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie