"Powszechność tej plagi nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła". Papież o pedofilii

Świat
"Powszechność tej plagi nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła". Papież o pedofilii
Polsat News

Papież Franciszek zaapelował o to, by "położyć kres wszelkiego rodzaju nadużyciom" w Kościele. W ogłoszonej we wtorek adhortacji apostolskiej "Christus vivit" wyraził wdzięczność tym, którzy zawiadamiają o doznanej krzywdzie pedofilii.

W dokumencie w formie listu do młodzieży, podsumowaniu synodu biskupów jej poświęconemu, papież napisał: "W ostatnim czasie stanowczo poproszono nas, byśmy usłyszeli wołanie ofiar różnego rodzaju nadużyć popełnionych przez niektórych biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich. Te grzechy wywołują u ofiar cierpienia, które mogą trwać przez całe życie i których żadna skrucha nie jest w stanie naprawić".

 

"Zjawisko to szerzy się w społeczeństwie, dotyka również Kościoła i stanowi poważną przeszkodę dla jego misji" - dodał.

 

"Rozpowszechnienie dzięki zmianie wrażliwości opinii publicznej"

 

"Prawdą jest, że plaga nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach, zwłaszcza w łonie własnych rodzin oraz w różnych instytucjach, którego rozpowszechnienie stało się widoczne głównie dzięki zmianie wrażliwości opinii publicznej" - podkreślił Franciszek.

 

Stwierdził z naciskiem: "powszechność tej plagi" nie umniejsza jej "potworności w obrębie Kościoła", a "w usprawiedliwionej złości ludzi Kościół widzi odbicie gniewu Boga, zdradzonego i spoliczkowanego".

 

"Synod potwierdza zdecydowane zobowiązanie do przyjęcia surowych środków zapobiegawczych, które uniemożliwiają powtórzenie się tych zjawisk, począwszy od doboru i formacji tych, którym zostaną powierzone odpowiedzialne funkcje i zadania wychowawcze" - oświadczył papież.

 

Niezbędne działania i sankcje

 

Jednocześnie - zastrzegł - nie można zrezygnować z decyzji o zastosowaniu "jakże niezbędnych działań i sankcji".

 

"A wszystko to z łaską Chrystusa. Nie ma już odwrotu" - dodał Franciszek.

 

Zapewnił: "Wraz z Ojcami synodalnymi pragnę wyrazić z miłością i uznaniem wdzięczność tym, którzy mają odwagę zawiadomić o doznanej krzywdzie: pomagają Kościołowi uświadomić sobie, co się wydarzyło i konieczność zdecydowanego zareagowania".

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie