Watykan opublikował nowe przepisy dot. pedofilii. Jeden z nich przewiduje przedawnienie przestępstw

Świat

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące walki z pedofilią w Państwie Watykańskim i Stolicy Apostolskiej. Watykan opublikował papieski list w sprawie nowych norm, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca.

Wydanie takiego dokumentu zapowiedziano podczas szczytu na temat ochrony nieletnich, jaki odbył się w Watykanie w lutym.

 

W dokumencie w formie tzw. motu proprio papież podkreślił, że ochrona nieletnich i osób wymagających opieki stanowi "część orędzia ewangelicznego, jakie Kościół i wszyscy jego członkowie muszą szerzyć na świecie".

 

To Chrystus, dodał papież, "powierzył nam opiekę i ochronę nad najmniejszymi i bezbronnymi".

 

"Wszyscy mamy obowiązek przyjąć z wielkodusznością nieletnich i osoby wymagające opieki oraz stworzyć dla nich bezpieczne środowisko priorytetowo traktując ich interesy" - zaznaczył Franciszek. Następnie podkreślił, że "wymaga to stałego i głębokiego nawrócenia", by można było "krzewić wiarygodność orędzia ewangelicznego".

 

Sprawiedliwy i bezstronny proces

 

Franciszek nakazał między innymi, by w Kurii Rzymskiej i Państwie Watykańskim panowała świadomość potrzeb nieletnich, a także konieczności zapobiegania wszelkim normom przemocy i wykorzystywania fizycznego i psychicznego oraz by pomagano ofiarom i ich słuchano.

Papież wprowadził obowiązek zgłaszania takich przestępstw kompetentnym w tej sprawie władzom, a także usuwania ze stanowisk osób skazanych za czyny wykorzystywania.

 

W papieskim dokumencie mowa też jest o konieczności zagwarantowania oskarżonym sprawiedliwego i bezstronnego procesu przy poszanowaniu zasady domniemania niewinności. Ponadto Franciszek napisał: "Niech zostanie uczynione wszystko, co możliwe, by przywrócić dobre imię temu, kto został niesprawiedliwie oskarżony".

 

Jeden z nowych przepisów, które wejdą w życie, przewiduje przedawnienie przestępstw dotyczących pedofilii i pornografii dziecięcej po 20 latach od momentu, gdy ofiara ukończyła 18. rok życia.

 

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti powiedział odnosząc się do dokumentu wydanego przez Franciszka, że zbiór nowych przepisów "wzmacnia ochronę nieletnich poprzez zaostrzenie zbioru norm prawnych".

 

"Ojciec Święty pragnie, by dzięki tym nowym normom, dotyczącym Państwa Watykańskiego i Kurii Rzymskiej dojrzała we wszystkich świadomość tego, iż Kościół musi zawsze być bezpiecznym domem dla dzieci i osób wymagających opieki" - dodał rzecznik.

 

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Papież nie chciał, by wierni całowali jego pierścień. Szybko zabierał rękę"

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie