Karta Polaka ma obowiązywać na całym świecie

Polska
Karta Polaka ma obowiązywać na całym świecie
Polsat News

- Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka, która znajdzie się w porządku wtorkowego posiedzenia rządu, będzie rozszerzenie działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem noweli ustawy o Karcie Polaka i ustawy prawo konsularne. - Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka będzie rozszerzenie zakresu działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata - powiedział w poniedziałek Dworczyk.

 

Jak dodał, pierwotnie Karta Polaka była przygotowywana z myślą o Polakach mieszkających na Wschodzie. - Wówczas szereg resortów było zaniepokojonych, jak ta ustawa i jej działanie wpłyną na stan finansów państwa. Dzisiaj takich obaw już nie ma - jesteśmy zadowoleni, kiedy nasi rodacy chcą przyjeżdżać do kraju, niezależnie od tego, w jakim państwie do tej pory mieszkali - podkreślił szef kancelarii premiera.

 

- Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka i poszerzenie działania tego aktu prawnego na cały świat, ma właśnie temu służyć - wyjaśnił.

 

20 mln Polaków na całym świecie

 

Dworczyk pytany, jak wiele osób może skorzystać z Karty Polaka w wyniku nowelizacji odpowiedział, że będzie to bardzo duża zmiana w stosunku do obecnego stanu, jednak wszystko zależy od liczby zainteresowanych uzyskaniem dokumentu.

 

- Dla większości osób mieszkających poza krajami byłego Związku Sowieckiego, otrzymanie tego dokumentu będzie miało w pierwszym rzędzie charakter symboliczny, podkreślający ich kontakt z ojczyzną i narodem polskim - powiedział szef KPRM.

 

- Szacuje się, że na świecie mieszka około 20 mln Polaków, z czego ok. 1-1,5 mln na terenach byłego Związku Sowieckiego, natomiast pozostali mieszkają w krajach zarówno Europy oraz obu Ameryk i to głównie do nich będzie skierowana ta nowelizacja - tłumaczył Dworczyk.

 

Muszą wykazać związek z polskością

 

Pierwsze próby wprowadzenia Karty Polaka miały miejsce w 1999 r., jednak ostatecznie została ona wprowadzona ustawą z 2007 r. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

 

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

 

W wyniku nowelizacji ustawy z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie