Nagi protest w Izbie Gmin. Rozebrani aktywiści oskarżeni o "obrazę moralności publicznej"

Świat
Nagi protest w Izbie Gmin. Rozebrani aktywiści oskarżeni o "obrazę moralności publicznej"
PAP/EPA/EXTINCTION REBELLION / HANDOUT

Londyńska policja zatrzymała w poniedziałek 12 aktywistów, którzy w ramach protestu przeciwko bierności posłów wobec zmian klimatu rozebrali się do półnaga i próbowali przykleić się do dźwiękoszczelnej ściany na galerii Izby Gmin.

Mimo protestu obrady parlamentu nie zostały przerwane. Po nieudanych negocjacjach z aktywistami policja wynosiła ich kolejno z galerii dla publiczności, która znajduje się piętro nad główną izbą obrad.

 

Demonstranci - który stali na galerii jedynie w bieliźnie i z hasłami klimatycznymi napisanymi na gołym ciele - zostali w ciągu kilkunastu minut aresztowani przez policję, a następnie oskarżeni o obrazę moralności publicznej.

 

Do incydentu doszło w trakcie debaty nad alternatywnymi propozycjami na rozwiązanie trwającego impasu ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przed wieczornym blokiem głosowań w tej sprawie.

 

Jedna z protestujących powiedziała w rozmowie z agencją Press Association, że grupa chciała zwrócić uwagę na "oczywisty problem, o którym się nie mówi". - Mnie osobiście nie obchodzi brexit (...) i uważam, że są ważniejsze sprawy - tłumaczyła.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie