Generał aresztowany za krytykowanie w internecie premiera Kambodży

Świat
Generał aresztowany za krytykowanie w internecie premiera Kambodży
Pixabay/geralt

Kambodżański generał Lee Davet, którego zatrzymano pod koniec marca za krytykowanie premiera Hun Sena w internecie, został aresztowany i oskarżony o nawoływanie żołnierzy do nieposłuszeństwa wobec rządu - podał w poniedziałek dziennik "Phnom Penh Post".

Rzecznik sądu w prowincji Siem Reap powiedział gazecie, że Davetowi postawiono m.in. zarzut posiadania lub transportu broni bez zezwolenia.

 

Przed zatrzymaniem generał krytykował na Facebooku premiera Hun Sena, który zajmuje to stanowisko od ponad 30 lat; Davet wzywał do publicznego sprzeciwiania się władzy - powiedział gazecie przedstawiciel policji w Siem Reap, zastrzegając anonimowość. Według niego Davet bez zezwolenia posiadał broń.

 

W osobnej sprawie wydział walki z cyberprzestępczością poinformował w sobotę o zatrzymaniu 24-letniego mężczyzny pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji, krytycznych wobec rządu, na platformie YouTube.

 

Po wyborach z lipca 2018 roku w parlamencie Kambodży zasiadają posłowie tylko jednej partii - Kambodżańskiej Partii Ludowej (PPC). Jedyna licząca się opozycja, Partia Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP), została przed wyborami rozwiązana przez Sąd Najwyższy.

 

Po delegalizacji CNRP zachodnie rządy, w tym szczególnie USA i UE, zaostrzyły presję na władze Kambodży, by zaprzestały kampanii tłamszenia społecznego sprzeciwu. W odpowiedzi Hun Sen przyjął postawę antyzachodnią i zwrócił się w stronę Chin, które stały się najbliższym partnerem jego kraju.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie