Fizjoterapeuci zapowiadają akcję protestacyjną. We wtorek manifestacja przed Ministerstwem Zdrowia

Polska
Fizjoterapeuci zapowiadają akcję protestacyjną. We wtorek manifestacja przed Ministerstwem Zdrowia
Polsat News

Głodówka, strajk przez cały maj i oddawanie krwi - w taki sposób o wzrost wynagrodzeń o 1600 zł brutto chce walczyć Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii. Fizjoterapeuci zapowiedzieli na wtorek na godz. 13 manifestację pod Ministerstwem Zdrowia w Warszawie. Przygotowali także petycję skierowaną do szefa resortu Łukasza Szumowskiego.

"Sytuacja w ochronie zdrowia z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta. Zagrożone jest istnienie wielu szpitali i bezpieczeństwo naszych pacjentów, a kwestie wynagrodzeń personelu medycznego zaogniają i tak napięte już relacje z Ministerstwem Zdrowia" - przekazał na Facebooku OZZPF. 

 

 

Według nich szef resortu zdrowia "wielokrotnie zapowiadał, że od 1 marca pracownicy medyczni, których ominęły podwyżki, mają je otrzymać. Tak się nie stało i na razie nie widać perspektyw, by coś w tym zakresie się zmieniło".

 

"Ministerstwo łamie obietnice"

 

Zdaniem związku, Ministerstwo Zdrowia "łamie dane na forum publicznym obietnice dotyczące zwiększenia ryczałtu na świadczenia medyczne ze wskazaniem również na podwyżki płac pracowników ochrony zdrowia, których nie objęły wcześniejsze porozumienia".

 

Zapowiedziana przez fizjoterapeutów manifestacja ma odbyć się we wtorek 2 kwietnia o godzinie 13. W trakcie jej trwania ma zostać wręczona petycji skierowana do ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego.

 

Fizjoterapeuci wyrazili także poparcie dla nauczycieli ws. "lepszych i godnych warunków płacy i pracy". 

 

Jeżeli udział w zaplanowanym na maj strajku wezmą wszyscy fizjoterapeuci, w szpitalach i przychodniach może zabraknąć nawet 60 tysięcy pracowników. 

 

"Najniżej opłacana grupa zawodowa"

 

- Fizjoterapeuci w systemie publicznym są grupą zawodową najniżej opłacaną. Dlatego przedstawiciele tego zawodu pozostają na rynku komercyjnym, chociaż pacjenci przebywający w szpitalach to chorzy szczególnie potrzebujący ich pomocy - mówił cytowany przez rynekzdrowia.pl prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

 

Jego zdaniem, bez lepszej alokacji wydatków w publicznym systemie dostępność do świadczeń fizjoterapeutycznych nie poprawi się. 

 

Było spotkanie z ministrem

 

W styczniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" Szumowski spotkał się z przedstawicielami m.in. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Tematem spotkania miał być wzrost płac dla techników medycznych.

 

Minister Szumowski powiedział po spotkaniu, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wzrost wycen procedur realizowanych przez diagnostów pozwoli tej grupie zawodowej występować do zarządzających placówkami, w których są zatrudnieni, o podwyżki.

 

Lekarze grożą ogólnopolskim protestem

 

W ubiegłym tygodniu swoje niezadowolenie wyrazili także lekarze, którzy grożą ogólnopolskim protestem.

 

"Pacjenci w kolejkach, lekarze na dyżurach… umierają. Rządzący opamiętajcie się" - billboardy tej treści umieszczono w pobliżu szpitali w kilku miastach. To akcja Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pod hasłem "Nie dla poniżania pacjentów i lekarzy". Związek i Naczelna Rada Lekarska domagają się wdrożenia natychmiastowych działań naprawczych w służbie zdrowia. Grożą ogólnopolskim protestem.

 

Natomiast Naczelna Rada Lekarska wyliczyła przed tygodniem, że gwarantowane nakłady na ochronę zdrowia w 2018 roku zostały uszczuplone o prawie 10 mld zł. Wszystko za sprawą - zdaniem Rady - nieprawidłową metodę liczenia środków. Resort zdrowia do wyliczenia wysokości nakładów odniósł się do PKB sprzed dwóch lat, a nie sprzed roku.

msl/ml/ polsatnews.pl, PAP, rynekzdrowia.pl, politykazdrowotna.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie