Będą wyższe wyceny za diagnostykę medyczną. "To pozwoli ubiegać się o wyższe wynagrodzenia"

Polska
Będą wyższe wyceny za diagnostykę medyczną. "To pozwoli ubiegać się o wyższe wynagrodzenia"
Pixabay/jarmoluk

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że będą wyższe wyceny procedur realizowanych przez diagnostów medycznych. - To pozwoli ubiegać się tej grupie zawodowej o wyższe wynagrodzenia w swoich miejscach pracy - wyjaśnił w poniedziałek szef MZ.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" Szumowski spotkał się z przedstawicielami m.in. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Tematem spotkania miał być wzrost płac dla techników medycznych.

 

Minister Szumowski powiedział PAP po spotkaniu, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wzrost wycen procedur realizowanych przez diagnostów pozwoli tej grupie zawodowej występować do zarządzających placówkami, w których są zatrudnieni, o podwyżki.

 

Obecne rozwiązanie ma charakter tymczasowy

 

- Kiedy diagności medyczni zabiegali o wzrost wynagrodzeń u dyrektorów swoich placówek, ci często odmawiali, tłumacząc, że rosną koszty związane z ich utrzymaniem i nie mają pieniędzy na podwyżki. Podwyżka ma to zmienić - wyjaśnił Szumowski.

 

Minister podkreślił, że nie obiecał technikom medycznym podwyżek. Wskazał, że obecne rozwiązanie ma charakter tymczasowy. Docelowo sprawy płac dla pracowników zawodów medycznych, których działanie w systemie opieki zdrowotnej nie jest uregulowane odrębną ustawą, ma zostać unormowane aktami prawnymi dotyczącymi wynagrodzenia minimalnego w służbie zdrowia.

 

- Wolelibyśmy, by te pieniądze były celowane konkretnie na osobę, tak jak w przypadku pielęgniarek czy lekarzy. W tej chwili przez to, że nie ma ustawy o zawodzie technika, nie można takiego rozporządzenia wydać - powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii Ewa Ochrymczuk.

 

Przyznała, że z propozycji ministra związkowcy są zadowoleni "połowicznie". "Kwestie podziału kwot mamy ustalać z dyrektorami. Obawiamy się jednak o to, jak będą wyglądały takie rozmowy, czy nie powiedzą nam, że np. potrzebny jest zakup nowego rezonansu. Pan minister zapewniał, że będzie zapis w tym rozporządzeniu, że pieniądze mają być przeznaczone konkretnie na podwyżki" - powiedziała Ochrymczuk.

dl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie