Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. "Pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości"

Polska
Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. "Pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości"
PAP/Waldemar Deska

- Nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie chociażby dwóch palców ziemi, którą mamy jako narodowcy, jako katolicy - powiedział prezes Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitowski podczas pielgrzymki środowisk narodowych na Jasną Górę. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób.

Działacze oraz członkowie i sympatycy środowisk narodowych w sobotę wzięli udział w zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską VI Pielgrzymce Środowiska Narodowego na Jasną Górę

 

Przebitowski zaznaczył w przemówieniu, że pobyt na Jasnej Górze nie może być jedynie manifestacją, ale musi przerodzić się w konkretne postawy i opowiedzenie się za dobrem.

 

"Napaść cywilizacyjna na Polskę"

 

Przewodniczący Mszy Świętej ks. Henryk Grządko podczas Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu mówił, aby środowiska narodowe stawały w obronie wewnętrznej wolności. - Jest napaść cywilizacyjna na Polskę. Ona dzisiaj polega na tym, że pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości wewnętrznych - przekonywał duchowny.

 

W trakcie pielgrzymki dokonano również zaprzysiężeń nowych członków organizacji. Po wieczornym Apelu Jasnogórskim odbył się również przemarz pod pomnik Nieznanego Żołnierza.

 

 

"Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich pielgrzymów"

 

Obecność narodowców na Jasnej Górze budzi wiele skrajnych emocji. W ubiegłym roku protestujący przeciw takiej pielgrzymce wystosowali list do przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry, w którym domagali się uniemożliwienia środowiskom propagującym m.in. skrajny nacjonalizm, głoszenia na terenie sanktuarium treści pogwałcających naukę Kościoła.

 

W odpowiedzi na postulat, duchowny stwierdził, że Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich pielgrzymów, ale wymagany jest szacunek do tego miejsca i odpowiednie zachowanie. - Nie można ograniczać możliwości modlitwy, a sama pielgrzymka według ustaleń paulinów z organizatorami, ma mieć wyłącznie charakter modlitwy - podsumował.

 

W związku z tegoroczną obecnością narodowców w Częstochowie, manifestację zapowiedziała koalicja Antyfaszystowska Częstochowa. "Kościół i Jasna Góra sprzyjają faszystom. My nie! Zgromadźmy się licznie, aby wyrazić sprzeciw wobec postępującej faszyzacji" - apelowali organizatorzy.

 

"Antyklerykałowie dyktują katolikom, co mają robić"

 

- To jest śmieszne, że ludzie którzy uważają się za antyklerykałów, dyktują katolikom, co mają robić. To nowy totalitaryzm i hipokryzja - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch. - Przeciwnicy mieli zarejestrowaną pikietę. Pojawiły się słowne uwagi z ich strony - dodał.

 

Oprócz organizacji narodowych na Jasną Górę pielgrzymowały również środowiska kombatanckie oraz przedstawiciele Fundacji Pro Prawo do życia wraz z Kają Godek.

rob/prz/ PAP, jasnagóra.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie