Osiem tysięcy uczestników marszu dla klimatu w Brukseli

Świat
Osiem tysięcy uczestników marszu dla klimatu w Brukseli
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Około ośmiu tysięcy osób wzięło udział w niedzielę w marszu dla klimatu w Brukseli; uczestnicy przeszli przez miasto, kończąc demonstrację w rejonie siedzib instytucji UE. Manifestacja odbywała się już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

AFP podkreśla, że liczba uczestników marszu jest znacznie niższa niż poprzednio - w grudniowej manifestacji zorganizowanej na kilka dni przed konferencją klimatyczną COP24 w Polsce wzięło udział 65 tys. osób, a w demonstracji pod koniec stycznia - 70 tys. ludzi.

 

Niedzielne marsze w Brukseli są uzupełnieniem innej belgijskiej inicjatywy - młodzi Belgowie maszerują dla klimatu w każdy czwartek, a w planach mają odbywanie tych demonstracji aż do wyborów europejskich zaplanowanych na koniec maja. W Belgii w tym samym czasie odbywać się będą również wybory parlamentarne.

 

Także mieszkańcy Liege, na wschodzie Belgii, domagali się w niedzielę lepszej polityki na rzecz środowiska; w demonstracji wzięło tam udział około dwóch tysięcy ludzi.

 

Jak zaznacza AFP, do niedzielnych manifestacji doszło kilka dni po odrzuceniu przez belgijskich deputowanych propozycji zmiany konstytucji, która miałaby pozwolić na przyjęcie specjalnej ustawy na rzecz środowiska. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie