Amerykanin próbował ukraść zabytkowy przedmiot z Muzeum Auschwitz

Polska
Amerykanin próbował ukraść zabytkowy przedmiot z Muzeum Auschwitz
Pixabay.com/ ChristopherPluta

37-letni obywatel Stanów Zjednoczonych został przyłapany na próbie kradzieży szpili mocującej tory na historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau - poinformowała w niedzielę rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.

- Mężczyzna usłyszał zarzut próby kradzieży rzeczy, która stanowi dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara od roku do 10 lat więzienia. Przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze - powiedziała Jurecka.

 

Amerykanin próbował ukraść szpilę w sobotę po południu podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz. Moment, gdy wymontowywał element rampy, zauważyła osoba z innej grupy zwiedzających, która powiadomiła Straż Muzealną.

 

Mężczyzna natychmiast został zatrzymany i przewiedziony na policję. O zdarzeniu została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która w tej sprawie wszczęła śledztwo. Po przesłuchaniu, wysłuchaniu zarzutu i złożeniu wniosku o dobrowolne poddanie się karze, Amerykanin został zwolniony.

 

Miejsce zagłady

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

Rampa kolejowa wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau, licząca ok. 750 m, powstała wiosną 1944 r., tuż przed rozpoczęciem deportacji ponad 400 tys. Żydów z Węgier. W jej centralnej części lekarze SS przeprowadzali selekcje kierując większość z przywiezionych osób do komór gazowych. Tu bieg kończyły też transporty z Polakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy.

 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 2018 r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób, z czego ok. 136 tys. to obywatele Stanów Zjednoczonych.

 

Muzeum podkreśla, że cały teren Miejsca Pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i światowego dziedzictwa kulturowego, dlatego w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W regulaminie zwiedzania i przebywania w Muzeum jest zapis, że wszystkie znajdujące się na jego terenie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie Muzeum i będących pod jego ochroną.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie