9 tys. euro kary dla włoskiej neofaszystki za napis "Auschwitzland" na koszulce

Świat
9 tys. euro kary dla włoskiej neofaszystki za napis "Auschwitzland" na koszulce
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Karę w wysokości 9 tys. euro wymierzył sąd w Bolonii działaczce ruchu neofaszystowskiego za założenie koszulki z napisem "Auschwitzland" podczas obchodów upamiętniających marsz na Rzym w rodzinnej miejscowości Benito Mussoliniego, Predappio w październiku.

O karze wymierzonej Selene Ticchi D'Urso poinformowało w czwartek włoskie stowarzyszenie partyzantów i ich rodzin, Anpi.

 

W postępowaniu tym organizacja miała status strony poszkodowanej. To ona otrzyma te sumę.

 

Wyjaśniono jednocześnie, że D'Urso wymierzono karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, zamienioną następnie na grzywnę w wysokości 9 tys. euro.

 

 

D’Urso wkrótce po nagłośnieniu sprawy i publikacji zdjęć, które wywołały we Włoszech oburzenie, została zawieszona przez nawiązującą do ideologii włoskiego faszyzmu partię Forza Nuova, do której należała.

 

Zawiadomienie do polskiej prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Włoszkę złożyło Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Zawiadomienie złożone w Krakowie dotyczy podejrzenia znieważenia instytucji oraz propagowania ideologii nazistowskich przy wykorzystaniu wizerunku muzeum.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!