Koniec akcji saperów w Policach. Zakłady chemiczne Grupy Azoty wznowiły produkcję

Polska

Saperzy podjęli niewybuch znaleziony w okolicy ul. Kuźnickiej i wywieźli go z Polic. Ewakuowani pracownicy zakładów chemicznych Grupy Azoty Police wrócili do pracy, produkcja została wznowiona - poinformowała w sobotę Iwona Sternal ze sztabu kryzysowego.

- O godz. 10:15 niewybuch został podjęty przez saperów, o godz. 10:48 był już poza granicami Polic, a zakłady chemiczne Grupy Azoty Police o godz. 10:33 wznowiły produkcję - powiedziała Sternal.

 

Niewybuch transportowany jest na poligon drawski, gdzie zostanie zdetonowany.

 

Bomba z czasów II wojny światowej

 

Po ewakuacji 400 pracowników produkcji i służb zakładów chemicznych Grupy Azoty Police saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego przystąpili o godz. 9:30 do akcji podjęcia bomby lotniczej znalezionej w okolicy ul. Kuźnickiej.

 

Ze strefy zagrożenia obejmującej obszar w promieniu 1200 m od znalezionej bomby ewakuowano ostatecznie pracowników produkcji i służb zakładów chemicznych. Pracownicy spółki Kemipol, których ewakuacja również była planowana, na plecenie zarządu spółki w godz. 6-11 nie podjęli pracy. W okolicy nie ma budynków mieszkalnych.

 

- Miejsce pracy opuściło 400 osób - powiedziała Sternal. Dodała, że pracownicy spółki Kemipol, których ewakuacja również była planowana, na plecenie zarządu spółki w godz. 6-11 nie podjęli pracy. W okolicy nie ma budynków mieszkalnych.

 

Podczas akcji gazociąg przebiegający w pobliżu znaleziska jest zabezpieczany, a ciśnienie gazu zostało zmniejszone.

 

Do godz. 10:30 autobusowa linia samorządowa będzie kursować przez Tatynię, z pominięciem przystanku przy zakładach chemicznych Grupy Azoty. Natomiast transport linią nr 101 odbywać się będzie trasą Police Rynek - Plac Rodła bez dojazdu do przestanku Police - Jasienica.

 

Po godz. 10:30, gdy planuje się zakończyć cała operację, ewakuowani pracownicy, na sygnał sztabu kryzysowego, powinni już móc wrócić do zakładów pracy.

 

Bombę lotniczą ważącą ok. 200 kg, pochodzącą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, odnaleziono w środę koło zakładów chemicznych Grupy Azoty Police.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie