Trwa ewakuacja ok. 2 tys. osób przed nadejściem cyklonu Trevor w Australii

Świat

Około 2 tys. mieszkańców północnego wybrzeża Australii objęto ewakuacją w głąb kraju, zarządzoną przez władze w związku ze zbliżającym się cyklonem Trevor. Meteorolodzy spodziewają się wiatrów o prędkości 200 km/godz., podtopień i obfitych opadów deszczu.

Ewakuowani drogą powietrzną i lądową są mieszkańcy odległych terenów na wschodnim wybrzeżu Terytorium Północnego, w większości przedstawiciele rdzennej ludności australijskiej.

 

Większość ewakuowanych przewożona jest do tymczasowych schronień w stolicy tego terytorium federalnego, mieście Darwin, oraz do pobliskiej miejscowości Katherine. Władze podkreśliły, że cała operacja jest prowadzona z poszanowaniem tradycji i zwyczajów ewakuowanych osób oraz że używane są plemienne języki, którymi się posługują.

 

Do ewakuacji skierowano samoloty transportowe Hercules australijskich sił powietrznych, a także śmigłowce, autokary i inne pojazdy. Na terenach, gdzie Trevor ma zejść nad ląd, czyli u wybrzeży zatoki Karpentaria, ogłoszono stan wyjątkowy.

 

To największa ewakuacja przed cyklonem od 1974 roku, gdy cyklon Tracy przeszedł nad Darwin, powodując śmierć 71 osób i zmuszając ok. 30 tys. mieszkańców do ucieczki przed zagrożeniem.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!