Rząd Niemiec przedłużył zakaz eksportu broni do Arabii Saudyjskiej

Świat
Rząd Niemiec przedłużył zakaz eksportu broni do Arabii Saudyjskiej
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Rząd Niemiec podjął decyzję o przedłużeniu o sześć miesięcy - do 30 września - zakazu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej - poinformował w opublikowanym w czwartek późnym wieczorem komunikacie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Zakaz dotyczy broni w całości wyprodukowanej w Niemczech, natomiast nie dotyczy uzbrojenia, w którego wytworzeniu firmy niemieckie są partnerem kooperacyjnym, m.in. we wspólnych projektach zbrojeniowych z Francją i Wielką Brytanią. Pod warunkiem jednak, że broń ta nie zostanie wykorzystana w konflikcie zbrojnym w Jemenie, gdzie od kilku lat trwają walki koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti.

 

Niezadowolenie we Francji i Wielkiej Brytanii

 

Niemcy są czwartym na świecie eksporterem broni. Arabia Saudyjska to drugi po Algierii największy odbiorca niemieckiego uzbrojenia.

 

Rząd w Berlinie wstrzymał całkowicie sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej w październiku ubiegłego roku w reakcji na zabójstwo w saudyjskim konsulacie w Stambule krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

 

Decyzja Niemiec wywołała niezadowolenie Francji i Wielkiej Brytanii, które uznały, że zakaz szkodzi wspólnym projektom zbrojeniowych.

 

"Wspólna produkcja broni nie ma sensu, jeśli nie możemy tej broni eksportować" - powiedział w lutym w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag" francuski minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire. - Jeśli chcemy być bardziej konkurencyjni i skuteczni, musimy być w stanie eksportować broń także do państw poza Europą - podkreślił Le Maire.

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Broń z drukarki 3D. Sąd wstrzymał publikację instrukcji jej stworzenia"

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie