Resort inwestycji: będą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Biznes

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Wiceszef resortu Artur Soboń powiedział, że trzeba przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku.

- To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy - poinformował resort w piątkowym komunikacie. Celem zmian - jak podkreślono - jest usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków.

 

- Musimy przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku. W ustawie uwłaszczeniowej daliśmy dużą swobodę samorządom. Dostały możliwość kształtowania opłat i organizacji likwidacji użytkowania. Gotowi jesteśmy zmieniać ustawę, oczekując jednocześnie pełnego zaangażowania samorządów w szybkie wydawanie zaświadczeń - mówi cytowany w komunikacie wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

 

Przekształcenie zabudowanych gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe nastąpiło 1 stycznia 2019 r. - To największe uwłaszczenie Polaków po roku 1989. Rząd ma pełną determinację, żeby załatwić tę kwestię szybko i sprawnie - zaznaczył resort.

 

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc.". Trzaskowski o użytkowaniu wieczystym"

 

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze