Projekt o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność skierowany do komisji

Biznes
Projekt o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność skierowany do komisji
PAP/Paweł Supernak

Sejm w środę ponownie skierował do komisji senacki projekt o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, który przewiduje, że na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.

Poprawkę w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów zgłosił w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość poseł Bogdan Rzońca, który wcześniej, jako sprawozdawca wnosił o przyjęcie projektu.

 

Posłowie opozycji przypomnieli, że to już kolejna nowelizacja "ustawy przyjętej raptem w lipcu 2018 roku". Deklarowali jednocześnie poparcie dla projektu uzasadniając, że "spełnia część postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną i nasz klub" - mówił poseł Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.

 

Posłanka PO-KO Małgorzata Chmiel zaznaczyła natomiast, że mimo, iż jej klub będzie głosował za przyjęciem nowelizacji, pozostaje "wątpliwość, co do zgodności ustawy z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym" (z lipca 2018 r. - red.), której wciąż nie wyjaśniło Biuro Legislacyjne Sejmu.

 

Teraz senacki projekt ponownie trafi pod obrady połączonych komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

 

Przekształcenie możliwe z dniem 1 stycznia 2019

 

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

 

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).

 

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

 

Senacki projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

 

Propozycja posłów dotyczyła ujednolicenia zasad dotyczących udzielania bonifikat na przekształcenie garaży i miejsc postojowych. Zaproponowali również wprowadzenie zasady, w której samorząd dostanie możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie garażu, czy miejsca postojowego w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wprost z ustawy wynikały".

 

Ponadto posłowie wprowadzili mechanizm, który jest odpowiedzią na "drakońską" podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste, która miała miejsce pod koniec ubiegłego roku w niektórych samorządach.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie