Przetarg na konserwację łaźni w obozie Auschwitz I. Dotychczasowe kończyły się fiaskiem

Polska
Przetarg na konserwację łaźni w obozie Auschwitz I. Dotychczasowe kończyły się fiaskiem
Pixabay.com/ peter89ba

Pozostałości po łaźni w byłym obozie Auschwitz I zamierza poddać konserwacji Muzeum Auschwitz. Liczy ono, że prace potrwają do końca roku. Instytucja ogłosiła w piątek czwarty już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Dotychczasowe kończyły się fiaskiem.

Obiekt powstał w latach 1940-43 między blokami 1 i 2 w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. Mieściła się w nim kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia, w której m.in. esesmani przeprowadzali selekcje. Więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych. Do dziś przetrwały pozostałości budynku, m.in. trzony trzech kominów, ceglana konstrukcja urządzenia do podgrzewania wody z dwoma metalowymi zbiornikami oraz "baseny".

 

Nie wpłynęła żadna propozycja

 

Muzeum podało, że otwarcie ofert nastąpi 8 kwietnia. Wykonawca będzie miał za zadanie zabezpieczyć konstrukcje pozostałości po budynku, a także przeprowadzić badania archeologiczne terenu. Czas na realizację zamówienia upłynie z końcem 2018 roku, przy czym prace budowlane i konserwatorskie powinny się zakończyć do jesieni.

 

Obecnie ogłoszony przetarg jest czwarty z kolei. Dotychczasowe kończyły się fiaskiem. Na dwa pierwsze ofertę składała tylko jedna firma z Bielska-Białej. Każdorazowo opiewała ona na kwotę wyższą niż ta, którą Muzeum zamierzało na ten cel przeznaczyć - 545 tys. zł. Na ostatni nie wpłynęła żadna propozycja.

 

W 2015 r. konserwatorzy zabezpieczyli relikty łaźni przed degradacją.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub.r. zwiedziło je 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

WIDEO: Piotr R. z zarzutami ws. marszu narodowców przy okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

 

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze