Minister rolnictwa chce zalegalizować produkcję domowych nalewek. "Zagrożeniem jest tanie wino"

Polska
Minister rolnictwa chce zalegalizować produkcję domowych nalewek. "Zagrożeniem jest tanie wino"
pixabay/krzys16

- Zabiegam, by do końca tego roku zalegalizować w Polsce rolniczą, domową produkcję nalewek oraz destylatów i okowity - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Zastrzegł, że nie będzie przyzwolenia na bimbrownictwo.

Ardanowski, pytany w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9", czy przeforsuje ustawę w tej sprawie do końca kadencji, odpowiedział: "Mam zgodę właściwie kluczowych ministerstw, czyli finansów i zdrowia".

 

- Bardzo o to zabiegam, by do końca tego roku, do końca kadencji, zalegalizować w Polsce rolniczą, domową produkcję nalewek. I pod kontrolą w małych gorzelniach produkcję destylatów i okowity - mówił szef resortu rolnictwa. Dodał, że chodzi głównie o śliwowicę, gruszkowicę i wiśniowicę.

 

"Nasz kraj ma długą tradycję w wytwarzaniu nalewek"

 

Dopytywany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, Ardanowski powiedział, że nie widzi zagrożenia. - Zagrożeniem jest bardzo tanie wino udające wino. To coś, co się nie powinno nazywać piwem, a jest kupowane za 1 zł, 2 zł - przekonywał.

 

- Wychowanie w trzeźwości to jest budowanie kultury korzystania z alkoholu, a nie wprowadzania jakiś prohibicji, bo to tylko dokładnie odwrotny skutek będzie przynosiło - ocenił minister Ardanowski.

 

Minister podkreślił, że nasz kraj ma długą tradycję w wytwarzaniu "znakomitej jakości nalewek". - M.in. zakonnicy, kościół, księża produkowali znakomite nalewki prozdrowotne. To ja tu nie widzę żadnego zagrożenia, to są drogie, ekskluzywne trunki, nie każdy może też sobie na to pozwolić - tłumaczył. Zastrzegł, że "na pewno nie będzie przyzwolenia na bimbrownictwo".

 

Zwrócił uwagę, że rolnicy w innych krajach mogą zajmować się tego typu produkcją. - Dlaczego, by tego nie robić w Polsce - pytał. I dodał, że to jest również produkt rolniczy.

 

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Ardanowski: protest rolników w Warszawie to realizacja projektu politycznego"

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie