Świdnik chce "powstrzymać ideologię LGBT". Radni powiatu przyjęli stanowisko

Polska
Świdnik chce "powstrzymać ideologię LGBT". Radni powiatu przyjęli stanowisko
Polsat News

"W związku z wywołaną przez niektórych polityków wojną ideologiczną Rada Powiatu w Świdniku podejmuje deklarację »Powiat Świdnicki wolny od ideologii LGBT«" - czytamy w stanowisku, za przyjęciem którego było 15 radnych. - To piramidalna bzdura. Sztucznie wykreowany przez propagandę rządzącego PiS-u problem - ocenił jeden z lubelskich radnych, który głosował przeciwko deklaracji.

"Samorząd wolny od ideologii LGBT" to deklaracja, która powstała z inicjatywy radnych Lubelszczyzny, którzy chcą za jej pomocą obronić rodziny i dzieci przed "propagandą homoseksualną". Za przyjęciem deklaracji było 15 radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a dwóch było przeciw.

 

Można spokojnie wychowywać dzieci

 

- Warszawska inicjatywa jest bardzo nagłośniona, m.in. dzięki temu, że pojawiła się w stolicy. Wpływa na świadomość nauczycieli, którzy w pewien sposób są pod presją tego typu działań - powiedział "Dziennikowi Wschodniemu" Radosław Brzózka (startował z listy PiS), członek Zarządu Powiatu w Świdniku.

 

- Nasza inicjatywa daje sygnał przede wszystkim rodzicom i dziadkom, którzy się do nas zwracają, ale także nauczycielom, że nie muszą obawiać się żadnej presji ideologicznej. Że mogą jak do tej pory spokojnie wychowywać dzieci - dodał.

 

Jednak nie wszyscy radni poparli manifest.

 

- To jest kompletnie niepoważne. Samorząd w ogóle nie powinie zajmować się takimi ideologicznymi wycieczkami - ocenił cytowany przez dziennik radny Jakub Osina (Świdnik Wspólna Sprawa). 

 

"Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów"

 

"Dla dobra życia, rodziny i wolności deklarujemy, że samorząd, który reprezentujemy - zgodnie z naszą wielowiekową kulturą życia społecznego - nie będzie ingerować w prywatną sferę życia Polek i Polaków. Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT" - czytamy w dokumencie.

 

Facebook/Świdnik Wspólna Sprawa

 

 

W przyjętym stanowisku podkreślono, że nie ma zgody na "sprzeczne z prawem instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników)". "Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami rodziców!" - brzmi treść deklaracji. 

 

"Zakaz wstępu dla gorszycieli"

 

Radni wyrazili także sprzeciw wobec "wywierania administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej w wybranych zawodach". "Będziemy chronili m.in. nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania np. w pracy wychowawczej, przy doborze pracowników czy kontrahentów" - wskazano. 

 

Deklaracja sprzeciwia się akcjom edukacyjnym prowadzonym w szkołach.

 

Zgodnie z przyjętym stanowiskiem radni powiatu "zrobią wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)".

 

Przewodniczący Rady o problemie nie słyszał

 

Jak poinformowało ugrupowanie Świdnik Wspólna Sprawa, podczas wtorkowej sesji przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Mańka stwierdził, że "mimo obserwacji, nigdy nie słyszał o tym, by w szkołach pojawił się problem dotyczący nietolerancji wobec osoby innej płciowo czy o odmiennej seksualności". 

 

Świdniccy radni zachęcają, by inne samorządy zaangażowały się w sprawę "powstrzymania ideologii LGBT".

 

W środę dyskutowano na ten temat podczas sesji Rady Miejskiej w Ostrowie Lubelskim (powiat lubartowski), a na czwartek temat ma zostać podjęty na sesji Rady Miejskiej w Urzędowie (powiat kraśnicki). Z kolei rada miasta stolicy ma się na wniosek PiS zająć kosztami deklaracji LGBT, którą prezydent Rafał Trzaskowski podpisał 18 lutego.

 

Zaczęło się od deklaracji LGBT w stolicy

 

Temat społeczności LGBT jest szeroko komentowany od kiedy tzw. deklarację LGBT+ podpisał prezydent stolicy.


Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

msl/hlk/ polsatnews.pl, "Dziennik Wschodni", PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie