Polski dąb w Ogrodach Watykańskich. Nazwano go "Franciszek"

Świat

Polski dąb posadzono w czwartek w Ogrodach Watykańskich, by uświetnić stulecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Ceremonia odbyła się na dwa dni przed setną rocznicą uznania niepodległości Polski przez Watykan.

W uroczystości zasadzenia dębów przywiezionych z Polski uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, sekretarz Stanu w MSZ minister Szymon Szynkowski vel Sęk, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska Małgorzata Golińska, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

 

"Małe drzewko o wielkim znaczeniu"

 

Jak podkreśliła strona polska, tym zielonym pomnikiem, któremu nadano imię Franciszek na cześć papieża, upamiętniono polsko-watykańską historię i szczególne więzi łączące oba państwa.

 

Kard. Bertello mówił podczas uroczystości, że to bardzo znacząca inicjatywa, która symbolizuje żywotność relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej, dla dobra - jak dodał - społeczeństw i pokoju.

 

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański przypomniał, że po wznowieniu relacji dyplomatycznych w 1919 r. pierwszym nuncjuszem w Warszawie był Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. I dodał, że jako przedstawiciel Watykanu nie opuścił on Warszawy w 1920 r. podczas wojny z bolszewikami.

 

Minister Kwiatkowski odczytał list od prezydent Andrzej Dudy, który zwrócił uwagę, że relacje dyplomatyczne Polski ze Stolicą Apostolską mają wielowiekową tradycję. Jak wskazał polski prezydent, w 1555 r. do Warszawy przybył pierwszy reprezentant papieski, a w 1600 r. podpisano pierwszy konkordat. "Niech te dęby symbolizujące dumną polskość, tak charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, majestatycznie szumią wśród najsławniejszych świadectw chrześcijańskiego dziedzictwa" - napisał Duda.

 

Obecny na ceremonii kad. Zenon Grocholewski powiedział: "Posadziliśmy małe drzewko, ale jego znaczenie jest wielkie. Pokazujemy naszą historię na terenach międzynarodowych".

 

"Znak żywych i mocnych więzów"

 

Ceremonię tę papież zapowiedział w jej przeddzień tysiącom wiernych obecnych na audiencji generalnej. Zwracając się do uczestniczących w niej Polaków, Franciszek mówił: "Jutro w Ogrodach Watykańskich zostanie posadzony dąb z polskich lasów jako znak żywych i mocnych więzów pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską, która sto lat temu odzyskała swoją niepodległość".

 

- Właśnie 30 marca 1919 roku Stolica Apostolska uznała wolną Rzeczpospolitą Polską, nawiązując potem relacje dyplomatyczne. To drzewko jest również symbolem zaangażowania Polski na rzecz ochrony środowiska naturalnego - dodał papież. - Dziękując Bogu za dar wolności módlmy się, aby zawsze była używana dla wzrostu duchowego, kulturalnego i socjalnego waszego Narodu i dla integralnego rozwoju każdej osoby - powiedział.

 

"Ekologiczny pomnik wzajemnych relacji"

 

Sadzonki 101 dębów zostały poświęcone w maju 2018 roku przez papieża podczas audiencji generalnej. Były to klony dębu Bartek.

 

Dyrekcja Lasów Państwowych przypomniała, że w 2004 roku papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu - Chrobrego. Żołędzie te zostały potem wysiane w szkółce kontenerowej w miejscowości Nędza w woj. śląskim; wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek, które zostały potem przekazane wszystkim nadleśnictwom i regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju.

 

Papież Benedykt XVI poświęcił nasiona pochodzące z najcenniejszych krajowych populacji polskich drzew leśnych - świerka istebniańskiego oraz sosen: piskiej i taborskiej. Z nasion tych wyhodowano sadzonki w szkółce w Jabłonnej koło Warszawy.

 

- Ekologiczny pomnik wzajemnych relacji, jakim jest dąb pochodzący z rodzinnych stron świętego Jana Pawła II, ma również zwrócić uwagę na troskę i wysiłki, jakie Polska wkłada w zachowanie na swoim terytorium liczebności lasów oraz ekologię i ochronę środowiska naturalnego na całym świecie - podkreśliła ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. - Wspieramy przesłanie ekologicznej encykliki papieskiej "Laudato si' ", potwierdzając, że troska o środowisko jest naszym priorytetem - dodała.

 

Zapowiedziano, że drugim wydarzeniem z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych będzie koncert pianisty Rafała Blechacza na rzymskim Lateranie w maju.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie