Do renowacji Pałacu Belwederskiego w Muzeach Watykańskich użyto krowiego mleka

Świat
Do renowacji Pałacu Belwederskiego w Muzeach Watykańskich użyto krowiego mleka
Pixabay.com/ Walkerssk

Mleko od krów z gospodarstwa rolnego w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem zostało użyte podczas prac renowacyjnych murów Pałacu Belwederskiego w Muzeach Watykańskich. Konserwacja trwa od 4 lat i zakończy się w przyszłym roku.

Po zakończeniu prac słynny zaprojektowany przez Bramante Dziedziniec Pinii w Muzeach, odwiedzanych co roku przez 6 milionów ludzi, będzie całkowicie biały - podkreślono na łamach magazynu dziennika "La Repubblica". Jak się zauważa, to najbardziej spektakularne prace konserwacyjne w Muzeach. Ich pierwsze rezultaty już można podziwiać, a kolejny fragment murów zostanie odnowiony przy użyciu mleka do połowy kwietnia.

 

Syntetyki szybko się starzeją

 

Kierujący pracami Vitale Zanchettin z zarządu dóbr architektonicznych Muzeów Watykańskich wyjaśnił, że w ich trakcie postanowiono maksymalnie ograniczyć produkty syntetyczne, bo - jak dodał - "starzeją się szybko i źle". Dlatego konserwatorzy postawili na materiały naturalne, wśród nich krowie mleko, wykorzystywane od czasów starożytności.

 

Jak zaznaczył Zanchettin, proteiny zawarte w mleku przyczyniają się do powstania nierozpuszczalnych soli, co sprawia, że kolor tynku jest znacznie trwalszy. Przyznał zarazem, że gdy ekipie brakowało mleka z Castel Gandolfo, kupował je w barze w pobliżu Watykanu.

 

Pałac Belwederski zbudowano na początku XVI wieku z inicjatywy papieża Juliusza II; tego samego, który zamówił u Michała Anioła freski w Kaplicy Sykstyńskiej.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie