Polscy naukowcy opracowali test wykrywający raka układu moczowego

Technologie
Polscy naukowcy opracowali test wykrywający raka układu moczowego
pixabay.com/ kkolosov

Naukowcy z Pracowni Analityki Biochemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test wykrywający nowotwory pęcherza moczowego. Sprawdzony na grupie 600 osób wykazuje ok. 90-proc. skuteczność.

Prof. Adam Lesner i dr Natalia Gruba stworzyli szybki oraz bezinwazyjny test diagnostyczny, pozwalający wykrywać choroby nowotworowe układu moczowego.

 

- Do uryny dodaje się związek, który reaguje z białkami pojawiającymi się w chorobie nowotworowej. W wyniku reakcji próbka zaczyna świecić na żółto - wyjaśnia dr Gruba w portalu medonet.pl. Wskazuje też, że test jest bardzo zbliżony do próby ciążowej, różnicą jest odmienna reakcja na białko i hormon HCG (który jest charakterystyczny dla ciąży).

 

Krótki czas oczekiwania na wynik

 

"Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych" - mówi w komunikacie prasowym Uniwersytetu Gdańskiego prof. Adam Lesner.

 

Jak dodaje, dodatkowym atutem metody jest to, że jest ona bezinwazyjna dla pacjenta: aby wykryć chorobę wystarczy próbka moczu. Wynik testu znany jest już w niespełna 60 minut. 

 

Wynalazek naukowców został objęty ochroną patentową. Został też zgłoszony do konkursu "Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki", ktorego zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną na dalszą działalność naukową.

 

Pbecnie autorzy projektu prowadzą rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi, mające na celu wprowadzieniu testu na rynek.

 

Rak układu moczowego na początku nie daje żadnych objawów. Rocznie na ten typ nowotworu umiera w Polsce ok. 4 tys. ludzi.

rob/ medonet.pl, forsal.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie