Jarocin: prokuratura sprawdza, czy chora na nowotwór kobieta zmarła przez nieodpowiedni lek

Polska
Jarocin: prokuratura sprawdza, czy chora na nowotwór kobieta zmarła przez nieodpowiedni lek
Polsat News

Prokuratura rejonowa w wielkopolskim Jarocinie wyjaśnia, czy śmierć klientki jednej z miejscowych aptek mogła być następstwem pomyłki - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler. Rodzinie kobiety chorej na nowotwór wydano morfinę w niewłaściwej, dziesięciokrotnie silniejszej dawce. Trzy dni później kobieta zmarła.

Do zdarzenia doszło w listopadzie ub.r. Wtedy w jednej z jarocińskich aptek rodzina chorej na nowotwór kobiety z Cielczy zrealizowała receptę. Trzy dni po zażywaniu morfiny kobieta zmarła.

 

Dwa postępowania

 

W związku z tą sprawą - jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. - prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające.

 

„Pierwsze postępowanie zostało wszczęte na wniosek Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i dotyczy wydania leku zawierającego w swoim składzie środek odurzający przez osobę nie posiadającą stosownych uprawnień zawodowych” - powiedział Maciej Meler.

 

Lek miał wydać pracownik apteki, który jest technikiem farmaceutycznym, podczas gdy może to zrobić tylko magister farmacji.

Ponadto, zdaniem Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, w aptece wydano morfinę, której dawka była dziesięciokrotnie silniejsza od tej, którą zapisał lekarz.

 

Dlatego drugie postępowanie, które zostało wszczęte z urzędu, dotyczy przyczyny śmierci kobiety.

 

„W ramach postępowań przesłuchano osoby zatrudnione w aptece i zgromadzono dokumentację dotyczącą całości funkcjonowania placówki; przesłuchano członków rodziny oraz zabezpieczono dokumentację medyczną zmarłej” - powiedział Maciej Meler.

 

 

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze