Czeska policja zatrzymała dwóch wspólników domniemanego terrorysty

Świat
Czeska policja zatrzymała dwóch wspólników domniemanego terrorysty
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/3839153

Czeska policja potwierdziła w czwartek, że zatrzymała dwóch domniemanych terrorystów. Mają oni być wspólnikami aresztowanego w poniedziałek w Wiedniu Irakijczyka Kasera A., którego podejrzewa się o dokonanie w Niemczech trzech zamachów na pociągi.

"Możemy potwierdzić, że funkcjonariusze policyjnej jednostki do spraw cudzoziemców wczoraj (tzn. w środę - PAP) w porcie lotniczym im. Vaclava Havla w Pradze na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez wiedeński Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu zatrzymali krótko po przylocie do Republiki Czeskiej dwóch cudzoziemców" - oświadczyła agencji CTK rzeczniczka prezydium (komendy głównej) czeskiej policji Eva Kropaczova. Poinformowała, że zatrzymani przebywają w areszcie, a o ich ekstradycji do Austrii zadecyduje sąd.

 

"Komórka terrorystyczna"

 

Jako pierwszy fakt aresztowania w Pradze domniemanych wspólników Kasera A. ujawnił w czwartek austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl. Według niego tworzyli oni wraz z Irakijczykiem "komórkę terrorystyczną".

 

Zatrzymany w poniedziałek w swym wiedeńskim mieszkaniu 42-letni Kaser A. przebywał od 2012 roku w Austrii jako uchodźca wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Prokuratura zarzuca mu, że 7 października ubiegłego roku w miejscowości Allersberg w Bawarii w zamiarze spowodowania katastrofy kolejowej rozciągnął stalową linkę w poprzek dwutorowej magistrali łączącej Monachium z Norymbergą. Jednak pociąg Intercity zerwał umocowaną na słupach trakcyjnych linkę i został tylko lekko uszkodzony.

 

Według śledczych podobnego zamachu usiłował dokonać 23 grudnia w dzielnicy Berlina Karlshorst, gdzie została uszkodzona trakcja kolejowa. W obu przypadkach na miejscu czynu znaleziono pisma w języku arabskim i flagę Państwa Islamskiego. Policja potraktowała to jako wskazówkę, że za każdym razem sprawcą była ta sama osoba.

 

"Zamachy miały być politycznym przesłaniem"

 

Jak podał austriacki dziennik "Kronen-Zeitung", Kaser A. podejrzany jest również o zrzucenie 19 lutego bieżącego roku ciężkich płyt betonowych i chodnikowych oraz opony samochodowej na tory kolejowe między Dortmundem a Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Przy forsowaniu tej przeszkody został uszkodzony pociąg osobowy, ale żadnych ofiar w ludziach nie było.

 

Również 42-letnia żona Kasera A. została w środę aresztowana pod zarzutem pomocnictwa w czynach męża. Według broniącego Irakijczyka adwokata Wolfganga Blaschitza, jego klient oświadczył austriackim śledczym, że działał w pojedynkę. Zaprzeczył, by kierował się motywacją terrorystyczną, i zaznaczył, że zamachy miały być politycznym przesłaniem dla niemieckiego rządu.

 

Służył 15 lat w wojsku

 

Niemiecki dziennik "Bild" ustalił, że Kaser A., który w Iraku służył przez 15 lat w wojsku, był w Wiedniu zatrudniony w agencji ochrony. Miał opinię fanatycznego zwolennika Państwa Islamskiego i obalonego irackiego dyktatora Saddama Husajna.

 

Austriacka prokuratura postawiła Kaserowi A. zarzuty terrorystycznego czynu usiłowania zabójstwa, terrorystycznego czynu ciężkiego uszkodzenia mienia, uczestnictwa w spisku terrorystycznym oraz członkostwa w organizacji przestępczej. Według niej, śmierci niewinnych osób dało się uniknąć tylko dzięki brakom wiedzy technicznej sprawcy. Maksymalną karą za zarzucane mu przestępstwa jest dożywotnie pozbawienie wolności.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie